Senaste Nyheterna

Hej då Lionhead Studios och Fable Legends!

Idag meddelade Microsoft att de lägger ner Lionhead Studios Fable Legends. Och som det ser ut, även studion i sig. En studio som ligger bakom Fable och Black & White serierna.  De grundades 1996 och arbetade i 5 år med deras första spel Black & White under ledning av Peter Molyneux.

Nostalgipolisen!

Gamers är öppna och snälla individer som älskar ta sig an nya äventyr och gärna provar att bredda sina horisonter. Jämlikheten främjas och nya spelare tas emot med öppna armar. Det är i alla fall så vi hoppas att vårt community ska vara. Men verkligheten är dessvärre annorlunda många gånger. Det

Medlemmar

Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmRedaktionschef - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial media manager - Spelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundSpelrecensent - Podcastererik@nordlivpodcast.se