av Redaktionen

MÖT NÖRDLIV REDAKTIONEN

Fredrik “DrSnap” Olsson | Ansvarig utgivare | Chefredaktör

Grundare, Chefredaktör och allätare av allt nördrelaterat! Spel, film, tv och comics blandas upp i en salig blandning – där nöjena är många och intresset är högt!

Mail: fredrik@nordlivpodcast.se | Twitter: @freddyolzzon

Danny “Norskas” Larsen | Redaktionschef

Grundare, Redaktionschef samt spel, film och TV-serie intresserad. Allt kan inte vara Assassins Creed, utan det är många olika spel som lockar. Men ack….denna härliga Assassins Creed!

Mail: danny@nordlivpodcast.se | Twitter: @varilion

Joel Svahn | Redaktör | Recensent

Ung musik- och teaterstuderande gamer med en fäbless för  spel – både digitala såväl som fysiska! Sen att han även är en jäkel på att göra god mat….ja, det är ett plus i alla böcker!

Mail: joel@nordlivpodcast.se

Martin “Fyghar” Johansson | Redaktör | Recensent

Mångfacetterad herre, med många projekt i ryggen. Manga, spel och musik sammanstrålar i en högst unik undersköterska!

Mail: fyghar@nordlivpodcast.se

Max Löfström | Producent | Ljudtekniker

Grundare, Systemutvecklare, musiker och fightingspelsfantast! Här är det utmaningar i spel som gäller – helst i fighting- och MMO-träsket lockar!

Mail: maxx@nordlivpodcast.se | Twitter: @Xhephon_

Emil Johansson | Redaktionschef – Film | Recensent | Podcaster

Vår egen indieregissör och skräckfilmsfantast som befinner sig nere på Sveriges framsida. Driver Cultpodden med Mattias!

Mail: emil@nordlivpodcast.se | Twitter: @IndieEmilGbg

Mattias Malm | Recensent | Podcaster

Med en bred smak i spel, film, musik och allehanda nördigheter – så kommer Mattias kunnande komma extra väl tillhanda i det projekt som snart utannonseras. Visst håller vi det lite luddigt….men håll utkik så får ni mer info snart!

Mail: mattias@nordlivpodcast.se

Lotta Leissner | Producent | Podcaster

Arbetande spelutvecklare, med starkt intresse för gamla goda SNES titlar, men även fighting spel och överlag spel där man utvecklar sig själv konstant.

Mail: lotta@nordlivpodcast.se | Twitter: @LottaLeissner

Martin “BombyHagel” Argenius | Recensent | Podcaster

Podcastälskare, retrovurmare och familjefader. Många beskrivningar passar vår kära Bomby! Men nu även Nördlivare…

Mail: martin@nordlivpodcast.se | Instagram: @bombyhagel

“Ependyma” Louise | Podcaster

Uppvuxen med spel på kassettband. NES var startpunkten för kärleken till Nintendo. Älskar Zelda-spelen. Svag för superhjältar och sci-fi. Diggat anime sedan 80-talet. Längtar tillbaka till Japan. Den vackraste rödhåriga Nintendotjej vi känner!

Mail: louise@nordlivpodcast.se | Twitter: @Ependyma_Louise

Erik Höglund | Podcaster

Spelar på PC, främst Payday 2 och EVE Online. Super Mario Maker på Wii U fungerar också. Favoritmangan är Battle Angel Alita. Hobbyfotograf med förkärlek för analogt, 4×5. INGEN är som vår Erik!

Mail: erik@nordlivpodcast.se | Twitter: @Erik_Hoeglund

Carl Holmer | Podcaster

Nätverkstekniker på dagen och FPS fanatiker på natten. CS:GO, lite CoD och ett och annat Andra Världskriget spel också. Militärspelens mästare!

Mail: carl@nordlivpodcast.se | Twitter: @HolmerCarl

Robb Larsen | Podcaster

Aspirerande författare med livslångt spelande bakom sig. Öppen för de flesta spelgenrer, även om peka och klicka har en särskild plats i hans hjärta. Sedan kan det även vara kul med brädspel och sköna RPGs. Suckarnas konung!

Mail: robb@nordlivpodcast.se | Twitter: @weldarion

Lilly Kronlund | Recensent

Med en kandidat i journalistik, så tillför Lilly inte bara med sprudlande vetskap – men även humor och ett stort spelintresse! Sen har hon en hamster också, vilket kan vinna över den mest sura läsaren! 😉

Mail: lillysue@nordlivpodcast.se

Peter Tjernström | Recensent

Som en utbildad gastronom, så kan man lugnt säga att han har smak för det mesta. Så att det även innefattar mängder med spel och brädspel – ja det förvånar ingen! Popup restaurangschamp!

Mail: peter@nordlivpodcast.se

Sara Winoy – Recensent | Podcaster

Nördlivs egna crazy cat lady! Vegan och inbiten HBTQIA+-aktivist. Fascineras också av true crime och (serie)mördare vilket hon lyssnar på podcasts om innan hon lägger sig och klagar sedan på att hon konstant är trött! Nämnde vi att hon älskar katter?

Mail: sara@nordlivpodcast.se | Twitter: @Zharwyn

Lovisa Fischerström | Recensent

Sugen recensent med bakgrund i journalistik och numera radiopratande! En eminent addering på så många plan! Välkommen!

Mail: lovisa@nordlivpodcast.se

Jesper Gustafson | Recensent

Som Nördlivs yngsta tillskott, så är det tydligt att energin är hög, och suget att utvecklas stort. Med stor fäbless för RPG och JRPG, samt singelspel överlag – så är vi säkra på att denna student kommer tillföra en egen krydda till vad som är och blir Nördliv.

Mail: jesper@nordlivpodcast.se

Emil ‘Nuke’ Nordström | Recensent

Denna härliga malmöit tillika skribent förser Nördliv inte bara med en bred repertoar av erfarenhet inom spelandet – men framförallt ett sug efter nya upplevelser. Sedan att han även diggar att meditativt njuta av spel som Civilization och Stardew Valley – gör det hela bara än mer fantastiskt!

Mail: emiln@nordlivpodcast.se

 


TIDIGARE REDAKTIONSKOLLEGOR & HEDERSNÖRDLIVARE!

Robert Jonsson – @NateTraveller

Figgehn – @figgehn


Stort tack!