MÖT NÖRDLIV REDAKTIONEN

Fredrik Olsson | Ansvarig utgivare | Chefredaktör

Grundare, Chefredaktör och allätare av allt nördrelaterat! Spel, film, tv och comics blandas upp i en salig blandning – där nöjena är många och intresset är högt!

Mail: fredrik@nordlivpodcast.se | Twitter: @freddyolzzon

Max Löfström | Producent | Ljudtekniker

Grundare, Systemutvecklare, musiker och fightingspelsfantast! Här är det utmaningar i spel som gäller – helst i fighting- och MMO-träsket lockar!

Mail: maxx@nordlivpodcast.se | Twitter: @Xhephon_

Danny ”Norskas” Larsen | Redaktionschef – Spel

Grundare, Redaktionschef samt spel, film och TV-serie intresserad. Allt kan inte vara Assassins Creed, utan det är många olika spel som lockar. Men ack….denna härliga Assassins Creed!

Mail: danny@nordlivpodcast.se | Twitter: @varilion

Carl Holmer | Redaktionschef – Hårdvara | Recensent

Nätverkstekniker på dagen och FPS fanatiker på natten. CS:GO, lite CoD och ett och annat Andra Världskriget spel också. 

Mail: carl@nordlivpodcast.se | Twitter: @HolmerCarl

Emil Johansson | Redaktionschef – Film | Recensent | Podcaster

Vår egen indieregissör och skräckfilmsfantast som befinner sig nere på Sveriges framsida. Driver Cultpodden med Mattias!

Mail: emil@nordlivpodcast.se | Twitter: @IndieEmilGbg

Lotta Leissner | Producent | Podcaster

Arbetande spelutvecklare, med starkt intresse för gamla goda SNES titlar, men även fighting spel och överlag spel där man utvecklar sig själv konstant.

Mail: lotta@nordlivpodcast.se | Twitter: @LottaLeissner

”Ependyma” Louise | Podcaster

Uppvuxen med spel på kassettband. NES var startpunkten för kärleken till Nintendo. Älskar Zelda-spelen. Svag för superhjältar och sci-fi. Diggat anime sedan 80-talet. Längtar tillbaka till Japan.

Mail: louise@nordlivpodcast.se | Twitter: @Ependyma_Louise

Erik Höglund | Podcaster

Spelar på PC, främst Payday 2 och EVE Online. Super Mario Maker på Wii U fungerar också. Favoritmangan är Battle Angel Alita. Hobbyfotograf med förkärlek för analogt, 4×5.

Mail: erik@nordlivpodcast.se | Twitter: @Erik_Hoeglund

Robb Larsen | Podcaster

Aspirerande författare med livslångt spelande bakom sig. Öppen för de flesta spelgenrer, även om peka och klicka har en särskild plats i hans hjärta. Sedan kan det även vara kul med brädspel och sköna RPGs.

Mail: robb@nordlivpodcast.se | Twitter: @weldarion

Martin ”BombyHagel” Argenius | Recensent

Podcastälskare, retrovurmare och familjefader. Många beskrivningar passar vår kära Bomby! Men nu även Nördlivare…

Mail: martin@nordlivpodcast.se | Instagram: @bombyhagel

Sara Winoy – Seniorskribent | Recensent | Podcaster

Nördlivs egna crazy cat lady! Vegan och inbiten HBTQIA+-aktivist. Fascineras också av true crime och (serie)mördare vilket hon lyssnar på podcasts om innan hon lägger sig och klagar sedan på att hon konstant är trött! Nämnde vi att hon älskar katter?

Mail: sara@nordlivpodcast.se | Twitter: @Zharwyn

Lovisa Fischerström | Recensent

Sugen recensent med bakgrund i journalistik och numera radiopratande! En eminent addering på så många plan! Välkommen!

Mail: lovisa@nordlivpodcast.se

Joel Svahn | Recensent

Ung musik- och teaterstuderande gamer med en fäbless för  spel – både digitala såväl som fysiska! Sen att han även är en jäkel på att göra god mat….ja, det är ett plus i alla böcker!

Mail: joel@nordlivpodcast.se

Martin ”Fyghar” Johansson | Recensent

Mångfacetterad herre, med många projekt i ryggen. Manga, spel och musik sammanstrålar i en högst unik undersköterska!

Mail: fyghar@nordlivpodcast.se

Lilly Kronlund | Recensent

Med en kandidat i journalistik, så tillför Lilly inte bara med sprudlande vetskap – men även humor och ett stort spelintresse! Sen har hon en hamster också, vilket kan vinna över den mest sura läsaren! 😉

Mail: lillysue@nordlivpodcast.se

Peter Tjernström | Recensent

Som en utbildad gastronom, så kan man lugnt säga att han har smak för det mesta. Så att det även innefattar mängder med spel och brädspel – ja det förvånar ingen!

Mail: peter@nordlivpodcast.se

Mattias Malm | Podcaster

Med en bred smak i spel, film, musik och allehanda nördigheter – så kommer Mattias kunnande komma extra väl tillhanda i det projekt som snart utannonseras. Visst håller vi det lite luddigt….men håll utkik så får ni mer info snart!

Mail: mattias@nordlivpodcast.se

 


TIDIGARE REDAKTIONSKOLLEGOR & HEDERSNÖRDLIVARE!

Robert Jonsson – @NateTraveller

Figgehn – @figgehn


Stort tack!