Senaste Nyheterna

En tillbakablick; Amiga 500

Det var under nittiotalets första år, som jag först introducerades för datorer. Och framförallt för Amigan. På glada nittiotalet så fanns förvisso både PC och konsoler såsom Nintendo. Men det var en enhet som alla mina vänner hade; och som även jag ville ha. Commodore Amiga 500 hette enheten. Och det

Nostalgins faror!

Det är ibland svårt att rannsaka sig själv. Särskilt när det gäller spel och de upplevelser man hade som ung. När jag växte upp skaffade min bror en riktigt för tiden cool dator. Spectrum ZX hette den och den prydde hans skrivbord med sitt utsökt svarta utseende och sköna känsla för spel.

Medlemmar

Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmRedaktionschef - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial media manager - Spelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundSpelrecensent - Podcastererik@nordlivpodcast.se