Om du, precis som jag, drömmer om långa cykelturer på en cykel som huvudsakligen består av kolfiber, men samtidigt sitter bekvämt i soffan och suckar över hur jobbigt det skulle vara, då är Tour de France 26 här. Detta är den senaste iterationen i serien från Nacon.
Landsvägscykling på hög nivå är lite av en märklig sport, kan det tyckas. Det är en individuell tävling fast det cyklas i team där alla hjälps åt. Din roll i laget kan vara att dra för att få någon annan att vinna och inte få någon ära själv. En annan roll kan vara att vinna ett bergspass. Det vill säga att ta sig upp snabbt och tack vare det få poäng och en särskild tröja som visar att du varit snabbast uppför backarna under tidigare etapper. Det finns en mängd roliga tröjor som går att få under loppens olika distanser. Vissa lopp består bara av en sträcka, medan större tävlingar, som Tour de France, innehåller många etapper över flera dagar. En sträcka kan vara ett kortare tempolopp där de cyklar på tempocyklar och har lustiga hjälmar för aerodynamik och andra sträckor är rena uthållighets- och taktiklopp på “vanliga” cyklar med bockstyre. 215 km bergsväg låter väl roligt en söndagsmorgon?
Spelet går att spela på ett gäng olika sätt och det går i princip att ändra hur vi spelar när som helst. Vi kan välja att spela en sträcka genom att sköta cyklingen helt själva hela vägen eller så kan vi bara se till att vi har ett bra team och låta dem sköta sig själva genom att autospela en distans om den ser tråkig ut. Personligen misslyckades jag ofta i bergsetapperna så det kunde hända att jag snabbspolade dessa. Under etapperna kan vädret ändras vilket kan medföra att det blir halare och vi får hålla igen lite extra i utförsbackarna.
Vi cyklar snabbare med höger trigger och saktar ned med vänster. Där har vi grunden. Om vi hamnar bakom en annan cyklist som cyklar i ett tempo som passar oss så kan vi hålla in X och vi kommer följa att den cyklisten automatiskt genom tempoändringar och svängar. Detta kan kosta om vi glömmer bort oss och följer en bergsspecialist och dränerar vår energi helt och hållet. Spelet handlar i sig huvudsakligen om att spara energi tills det verkligen behövs.
Det finns ett energifält nere till höger på skärmen med tre markeringar:
- Gult: En bekväm zon där vi sparar energi. Passar bra när vi ligger i klunga.
- Blått: En högre intensitet där vi förbrukar mer energi ju längre upp vi pressar oss, exempelvis vid snabbare klättringar.
- Rött: Adrenalinzonen som används vid spurtar.
Bakom dessa ligger en energimätare som långsamt närmar sig vänsterkanten i den lilla rutan. Hamnar vi där blir bilden lite suddig, vi hör vårt hjärtslag och är helt slut. Nu hamnar vi oftast långt efter och att komma ikapp är ofta omöjligt. Vi får nu ligga i det gula området för att spara energi och under utförsbackar kan vi hänga över styret och få lite återhämtning. Tråkigt när vi glömt bort oss och sprängt vår energibank redan efter tio minuter och har femtio minuter kvar att spela på etappen. När detta hände upptäckte jag en bra sak. Vi kan byta till en annan lagmedlem som inte är slut och fortsätta där den befinner sig för stunden. Så vi kan gå från en trött cyklist på plats 140 till en frisk på plats 16 genom några knapptryckningar i den lite röriga skärmen. Förutom att byta cyklist kan vi även ge våra lagmedlemmar olika order, som att en cyklist ska hjälpa en annan eller satsa i ett bergsparti. Så i princip så består själva cyklandet av att hålla in trampknappen lagom mycket så att vi har energi hela vägen in i mål. Och då en vanlig etapp tar ungefär en timme bildas det snabbt valkar på händerna.
För den sanna konnässören finns möjligheten att sätta ihop sitt eget team med både värvade cyklister och en egen skapad cyklist. Dock kan vi inte bygga våra cyklar som vi vill utan det är färdiga modeller. Återigen blir det en säsong vi spelar och processen är densamma som i ett vanligt mästerskap, fast teamet har ditt namn med en cyklist som är din. Det finns dock en skillnad: din egen cyklist börjar som en tämligen medelmåttig åkare men kan utvecklas och bli bättre. Bättre teknik, bättre uthållighet, bättre i backarna eller varför inte bättre i sprint.
Det är inget vi får välja, utan det fylls i per automatik. Det är inte bekräftat, men jag misstänker att det beror på hur vi har cyklat. Något som dock förvirrade mig lite och råkade få mig att starta om, med nytt team och ny cyklist, är att när vi skapar detta så väljer vi en menypunkt i huvudmenyn. Team, cyklist och sedan börja tävla. När vi sedan ska fortsätta nästa gång, ska vi i stället välja ”Fortsätt”, där det finns en lista över statusen för samtliga spellägen. I mitt huvud är tanken att man går in i samma menypunkt för att fortsätta. Detta gjorde att jag flera gånger trodde att spelet inte sparat det jag gjort. Lite bittert hittade jag dock det andra alternativet på huvudmenyn, dock så fanns där bara senaste teamet och cyklisten jag skapat. Så nu fick jag cykla för “My Team” med min cyklist “Firstname Lastname”.
Något som jag finner vara ett återkommande problem är navigering i spelet. Både i själva spelandet och i menyerna. Det är lite rörigt och ologiskt. Både alla kombinationer under spelets gång men även huvudmeny och val däri. Fastän jag spelat igenom hela tutorialen så fanns det fortfarande överraskningar i spelet att hitta. “Jaha, om jag trycker upp ned upp ned vänster höger vänster höger B A Start Select” så händer ingenting, men ”left top +B +pil vänster” får fram en meny om det är motljus.
Grafiskt sett imponerar inte Tour de France 2026. Visst är det fina sträckor, men byarna är tämligen generiska (dock kan det ju vara så det ser ut på riktigt). När vi tittar framåt kan vi se samma åskådare i grön tröja tre gånger framför oss. Musiken saknas, men övriga ljud från publiken och cyklarna är helt okej och känns tämligen realistiska.
Något som haltar lite är kontrollen enligt mig. Själva cykeldelen är inga konstigheter, utan det är i menyerna, både under och mellan etapperna, som det inte riktigt känns naturligt. Jag måste ofta in och kolla i hjälpen för att veta vad det är jag ska trycka på härnäst.
Hur ska jag sammanfatta detta? Det är helt klart ett spel för en smal målgrupp som jag länge trodde att jag tillhörde. De som har koll på lagnamn och drömmer om ett styrlager av rätt modell. Att styra en sträcka kan vara underhållande taktiskt men det är ganska enformigt, även om det finns en snabbspolningsfunktion som jag råkade hitta vid ett tillfälle. Känslan när vi lyckas hålla energinivån bra för att sedan spurta i mål på 58:e plats och känna sig nöjd är dock underbar. Det är inget spel som jag kommer rekommendera till vänner men kanske till en cykelnörd som också älskar spel som Microsoft Flight Simulator.






