Efter att releasedatumet nyligen läckt ut har det nu blivit officiellt: Star Wars: Galactic Racer släpps den 6 oktober till PC, PlayStation 5 och Xbox.
Spelet beskrivs som en nytolkning av racinggenren inom Star Wars-universumet och utspelar sig efter Imperiets fall. Med galaxen i kaos och New Republic kämpande för att återställa ordningen växer en ny undergroundkultur fram där fart, pengar och prestige står i centrum. Ur detta föds Galactic League – en illegal racingliga i galaxens yttre regioner där syndikat sponsrar förare och varje lopp kan förändra allt.
I kampanjen får vi spela som den ensamma föraren Shade, som jagar både revansch och ära genom en berättelsedriven resa fylld av skiftande allianser och rivaliteter. Utöver detta väntar även PvP-fokuserade onlinelägen där rykte och skicklighet verkar spela en stor roll.
Gameplaymässigt handlar det om intensiv och aggressiv racing där spelare kan köra allt från landspeeders och speeder bikes till skim speeders och podracers. Banorna kommer att bjuda på både nya och välkända miljöer från Star Wars-galaxen, samtidigt som tacklingar, riskfyllda omkörningar och rena utslagningar av motståndare är en central del av upplevelsen.
Utvecklarna sammanfattar spelets fokus ganska tydligt:
“No Force. No prophecy. Just skill, strategy, and the will to rise.”
Star Wars: Galactic Racer släpps den 6 oktober till:
- PC via Steam och Epic Games Store
- PlayStation 5
- Xbox Series X|S
