I ett Berlin som spricker i sömmarna är det svårt att avgöra vad som är minnen och vad som är drömmar. När konstigare saker än vanligt händer i Amandas liv ställs hon inför frågan om det är allt runt henne som faller sönder eller om det är hon själv som faller ut ur verkligheten.
De dödas stad är den tredje fristående delen i Mauerfall-trilogin, och är till skillnad från den andra delen enligt mig faktiskt möjlig att läsa utan att ha läst de tidigare böckerna. Trilogin är skriven av författarna till rollspelet Kult och utspelar sig i samma värld med likadan mystik, men är en serie skönlitterära böcker.
I ett Berlin där slöjan mellan det vi kallar verkligheten och Metropolis – en annan verklighet utanför vår, blir allt tunnare kan allt fler se Metropolis och mer eller mindre obehindrat röra sig mellan de två världarna. Tidigare kunde enbart ett fåtal se bortom vår verklighet och göra labyrinter som kunde föra människor mellan världarna. När Berlin nu spricker i sömmarna och till synes släpper in människor från helvetet som är en tredje värld parallell med vår händer ännu fler underliga saker än tidigare. Med udda karaktärer som på olika sätt är konstnärer eller frekventa medlemmar av Berlins konstscen kan det vara svårt att avgöra vad som är inbillning och vad som är verklighet. Särskilt när alkoholen och drogerna är vardagliga inslag.
Återigen följer vi skulptrisen Amanda Serner från de tidigare böckerna och här har hon en betydligt mer central roll i händelserna. Med en kombination av nya och kända karaktärer blir vi inte enbart introducerade till Berlin 2019 utan även till Berlin i ett tidigt 1900-tal då nazisterna får ett allt starkare grepp om staden. Amanda har börjat få syner som hon till en början skriver av som drömmar, men som hon snart börjar tvivla på är hela sanningen. Den detaljeringsgrad som synerna har får henne att börja tro att det kanske är minnen. Men hur kan hon ha minnen av personer hon aldrig mött och ett Berlin som hon aldrig upplevt?
I takt med att dessa syner, drömmar eller minnen dyker upp börjar hennes liv och personlighet i dagens Berlin att falla sönder. Hennes vänner från barndomen i Sverige börjar sakta glömma henne. Hennes instagraminlägg innan hon anlände till Berlin för två år sedan börjar mystiskt försvinna. För att inte nämna hennes konstverk som börjar falla sönder på ett onaturligt vis. Snart fungerar hennes bankkort inte längre och vardagen blir allt svårare när hennes personlighet i Sverige sakta suddas ut.
Kapitlen i boken pendlar mellan Amandas allt mer problematiska vardag i dagens Berlin och en Emma Falk som är konststudent i Berlin under sent 1920-tal och tidigt 1930-tal. Personligen tycker jag att kapitlen om Emma Falk är bättre skrivna, här känner jag mer igen mig i skönlitteraturens språk medan kapitlen om Amanda fortfarande är lite stolpiga. Som jag nämnt i recensionerna av de tidigare böckerna i serien är de skrivna med ett språk som mer efterliknar hur jag är van vid att scener i ett rollspel presenteras. Däremot går språket allt mer mot en skönlitterär text för varje bok. Karaktärerna pratar inte alltid med varandra, utan två monologer pågår snarare samtidigt när karaktärerna träffas. I denna tredje bok är det dock betydligt bättre interaktion mellan karaktärerna än vad det varit tidigare i trilogin.
Något som jag personligen har svårt för är när händelser återberättas snarare än att vi som läsare får uppleva dem när de händer. Även om vi får uppleva en hel del dramatiska händelser framförallt tillsammans med Emma Falk, är det en hel del händelser som vi får återberättade lite som i förbifarten. Mer eller mindre viktiga händelser presenteras med någon mening för att motivera varför en karaktär befinner sig på en plats just nu. Detta gör att i alla fall jag tappar inlevelsen i boken. Jag tycker att det kan fungera i ett rollspel där spelledaren behöver ge lite bakgrundsinfo för att spelarna ska förstå varför saker händer. Men oavsett om det är rollspel eller en bok tycker jag att det ger betydligt mer inlevelse om vi får uppleva själva händelsen. Resultatet blir istället att vi som läsare ibland blir kastade mellan händelser som känns lösryckta ur helheten.
Överlag har författarna dock utvecklats till det bättre i ett skönlitterärt perspektiv. Jag får känslan av att karaktärerna faktiskt har motiv till sina handlingar även om huvudkaraktärerna och läsaren inte alltid förstår dem. Vi får oftast förklaringen mer eller mindre tydligt förklarat för oss senare under berättelsen vilket skapar en spänning, men även ger oss ett avslut när vi väl får en förklaring. Som alltid är konceptet med parallella världar något som intresserar mig och som lyfter mitt intresse att ta mig igenom de mer oförklarliga delarna av berättelsen.
De dödas stad är enligt mig en faktiskt fristående bok som går att läsa som en skönlitterär bok utan att ha insyn i rollspelet Kult eller tidigare böcker. Språket i denna tredje del är helt okej och berättelsen har en behaglig dramatisk kurva där vi som läsare får svar på många, om inte alla, frågor som presenteras under resans gång. Det är mycket misär dels med fruktansvärda handlingar i krigstid dels kring att vara utanför samhället i en modern tid, men här känns misären mer motiverad och förståelig än i de tidigare böckerna.
Jag skulle faktiskt sträcka mig till att rekommendera denna tredje bok som en fristående rekommendation. Men var beredd på att det är en ganska förvirrande berättelse som måste läsas med ett öppet sinne för övernaturliga fenomen. Boken riktar sig till unga vuxna och potentiellt konstintresserade då mycket av händelserna utspelar sig på Berlins konstscenen. Om du sedan är nyfiken på händelserna som ledde upp till det som sker i De dödas stad kanske du ska ge del 1 och del 2 ett försök efter att du läst denna tredje bok.
De dödas stad. Lägsta pris 279 kronor enligt Prisjakt.nu 2024-12-01.
Recensionsex tillhandahållet av Fria ligan.
Tillhandahållaren av spelet har inget inflytande över artikelns innehåll.