Hem ArtiklarGOTY - Game of the Year Nördliv redaktionens personliga favoriter | Våra ”Game of the Year”-listor för 2020!

Nördliv redaktionens personliga favoriter | Våra ”Game of the Year”-listor för 2020!

av Redaktionen

Redaktionens personliga topplistor!

I Avsnitt 288 pratar vi länge och väl om vilka spel som står ut – men hur är det på ett personligt plan? Här kan ni se Nördlivarnas personliga favoriter av spel som kom ut under 2020.
Obs! Inte alla spelade så mycket att de har topplistor för året – om ni undrar varför det saknas Nördlivare.

Vill ni veta vad Nördliv gemensamt korade till Årets spel 2020, lyssna då på avsnitt 288 ni når avsnittet här på iTunes eller här på vår hemsida!


/tr>

Fredrik ”DrSnap” Olsson

  1. Ori and the Will of the Wisps
  2. Immortals Fenyx Rising
  3. Cyberpunk 2077
  4. Doom Eternal
  5. Predator: Hunting Grounds
  6. The Last of Us Part II
  7. Final Fantasy VII Remake
  8. Dirt 5
  9. Ghost of Tsushima
  10. Astro’s Playroom

Mail: fredrik@nordlivpodcast.se | Twitter: @freddyolzzon

Danny ”Norskas” Larsen

  1. Ghost of Tsushima
  2. Immortals Fenyx Rising
  3. Assassin’s Creed Valhalla
  4. Doom Eternal
  5. Sackboy: A Big Adventure
  6. The Last of Us Part II
  7. Final Fantasy 7 Remake
  8. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
  9. Yakuza: Like a Dragon
  10.  Predator: Hunting Grounds

Mail: danny@nordlivpodcast.se | Twitter: @varilion

Joel Svahn

  1. Hades
  2. Deep Rock Galactic
  3. Monster Train
  4. Factorio
  5. Desperados III

Mail: joel@nordlivpodcast.se

Martin ”Fyghar” Johansson

  1. Immortals: Fenyx Rising
  2. Ori and the Will of the Wisps
  3. Neon Abyss
  4. Mortal Kombat Aftermath
  5. Bugsnax

Mail: fyghar@nordlivpodcast.se

Max Löfström

  1. Final fantasy 7 Remake
  2. Half-Life: Alex
  3. Factorio
  4. Ghost of Tsushima
  5. Predator Hunting Grounds
  6. Cyberpunk 2077
  7. BPM: Bullets per minute
  8. Deep Rock Galactic
  9. Monster Train
  10.  Doom Eternal

Mail: maxx@nordlivpodcast.se | Twitter: @Xhephon_

Lotta Leissner

  1. Ori and the Will of the Wisps
  2. Factorio
  3. Half-Life: Alyx
  4. Ghost of Tsushima
  5. Undermine
  6. Predator: Hunting Grounds
  7. Final Fantasy 7 Remake
  8. Fall Guys: Ultimate Knockout
  9. Monster Train
  10. Doom Eternal

Mail: lotta@nordlivpodcast.se | Twitter: @LottaLeissner

Mattias Malm

  1. Wasteland 3
  2. Neversong
  3. Desperados 3
  4. Huntdown
  5. Cyberpunk 2077
  6. Beautiful Desolation
  7. The Last of Us Part 2
  8. Predator: Hunting Grounds
  9. Fall Guys: The Ultimate Knockout
  10. Beyond A Steel Sky

Mail: mattias@nordlivpodcast.se

Emil ’Nuke’ Nordström

  1. Cloudpunk
  2. The Signifier
  3. The Girl of Glass: A Summberbird’s Tale
  4. Golf with your friends
  5. Phasmophobia
  6. Command & Conquer Remastered
  7. Jenny Leclue – Detectivu (Switch)
  8.  Double Kick Heroes (Switch)
  9. Megadimension Neptunia VII (Switch)
  10. Animal Crossing New Horizons
Mail: emiln@nordlivpodcast.se

Jesper Gustafsson

  1. Persona 5 Royal
  2. Ghost of Tsushima
  3. Ori and the Will of The Wisps
  4. Cyberpunk 2077
  5. Final Fantasy 7 Remake
  6. Xenoblade Chronicles: Definitive Edition
  7. The Last of Us: Part 2
  8. Hades
  9. Spider Man: Miles Morales
  10. Hyrule Warriors: Age of Calamity
Mail: jesper@nordlivpodcast.se

Peter Tjernström

  1. Hades
  2. Final Fantasy VII Remake
  3. Genshin Impact

Mail: peter@nordlivpodcast.se

Alexis Winoy

  1. The Last of Us Part II
  2. Destiny 2: Beyond Light
  3. Final Fantasy VII Remake
  4. Worms Rumble

Mail: sara@nordlivpodcast.se | Twitter: @Zharwyn

Niclas Emanuelsson

  1. Ghost of Tsushima
  2. Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2
  3. Cyberpunk 2077
  4. The Last of Us Part II
  5. The Pedestrian
  6. Demon’s Souls
  7. DOOM Eternal
  8. Mortal Shell
  9. ASTRO’s Playroom
  10. Spider-Man: Miles Morales

Mail: niclas@nordlivpodcast.se 

Andrea Söderberg

  1. Final Fantasy VII Remake
  2. Ghost of Tsushima
  3. The Last Campfire
  4. Assassin’s Creed: Valhalla
  5. Windbound

Mail: andrea@nordlivpodcast.se

Emil Johansson

  1. Amnesia: Rebirth
  2. Pumpkin Jack
  3. Old Gods Rising
  4. Unrailed!
  5. Barn Finders

Mail: emil@nordlivpodcast.se | Twitter: @IndieEmilGbg

Robb Larsen

  1.  Journey to the Savage Planet
  2. Ghost of Tsushima
  3. Final Fantasy VII Remake
  4. Assassin’s Creed: Valhalla
  5. Cyberpunk 2077

Mail: robb@nordlivpodcast.se | Twitter: @weldarion

Carl Holmer

  1. Factorio
  2. Squad
  3. Cyberpunk 2077
  4. Doom Eternal

Mail: carl@nordlivpodcast.se | Twitter: @HolmerCarl

”Ependyma” Louise

  1. Ori and the Will of the Wisps (PC)
  2. Doom Eternal (PS4)
  3. Super Mario 3D All-Stars (Switch)
  4. Shantae and the Seven Sirens (PC)
  5. Trials of Mana (PS4)

Mail: louise@nordlivpodcast.se | Twitter: @Ependyma_Louise


Vilka är era personliga favoritspel från 2020? Skriv i nedan kommentarsfält!


Mycket nöje och god fortsättning!

Du kanske också gillar

Lämna en kommentar