I PODCASTEN

Dessa delar tas upp (med vissa undantag) varje vecka.

  • Spel i fokus
  • Gäst i fokus*
  • Spelnyheter.
  • Veckans diskussion.
  • Övriga nördämnen (i mån av tid).
  • Lyssnarmail (i mån av tid).

Vi har diskussioner om vitt skilda spel, oavsett plattform, och även snack om saker såsom anime, film, retrospel och alla möjliga tv-serier.

BESKRIVNING – PODCASTENS DELAR

Beskrivning av respektive segment i podcasten.

Spel i fokus

I ”Spel i fokus” tar vi upp spel. Det kan vara spel vi nyligen spelat, men också spel från förr som vi helt enkelt vill belysa lite extra. Denna del kan helt enkelt ta upp alla möjliga spel.

Gäst i fokus*

I ”Gäst i fokus” så fokuserar vi på gästen. Det blir frågor kring spel, nöjen och allmänna nördigheter som gästen tycker om.
* Detta segment är med från och till.

Veckans diskussion

Varje vecka har vi en s.k Veckans diskussion, vilket fås från antingen via vårt community eller helt enkelt något som vi själva tar fram. Här diskuteras mer ingående ett specifikt ämne.
Detta kan ni fortsätta i vårt eftersnack i vårt Steam forum!

Hur/Var Ni hittar oss!

iTunes, RSS flöde, Hipcast, Facebook, Steam Community, Twitter, Twitch & YouTube

På iPhones Podcaster & Androids Pocket Casts – Sök ”Nördliv


VILKA ÄR MED I NÖRDLIV / PODCASTEN?


Fredrik OlssonChefredaktör | Ansvarig utgivare | Podcaster

Grundare av Nördliv och idag arbetande inom IT service industrin som växt upp med att spela på olika plattformar (Amiga 500, PC). Bosatt i Örebro.

Favorit spel/genre: RPG, Action, Strategi, som ex. Baldurs Gate, Deus Ex, Civilization serien & samtliga Bioware spel.

Spel plattformar: PC, Xbox One, Playstation 4, Nintendo 3Ds.

Min dator: i7 4790K 4.0 GHz / Z97-A / 16 GB / ASUS Geforce 1070 8GB

Spelkontakt: Xbox Live: FreddyOlsson – PSN-id: freddyolzzon – 3DS: DrSnap – Steam: DrSnap – Uplay: freddyolzzon – Origin: drsnap

Mail: fredrik@nordlivpodcast.seTwitter: @freddyolzzon

Maxx LöfströmProducent | Ljudtekniker | Podcaster

Har läst till Spelutvecklare. Idag jobbande som systemutvecklare i Örebro.

Favorit spel/genre: Fighting, MMO, JRPG; som ex. BlazBlue Chrono Phantasma & Final Fantasy XIV.

Spel plattformar: PC, Playstation 3, Playstation 4, HTC Vive.

Min dator: i7 2600K 3.4 Ghz / MSI Z68A / 8 GB /AMD Radeon R9 290 4GB

Mail: maxx@nordlivpodcast.seTwitter: @Xhephon_

Danny LarsenRedaktionschef | Logistik | Podcaster

Medgrundare av Nördliv samt spel, film och TV-serie intresserad. Med en livslång erfarenhet inom samtliga av dessa områden och olika spel plattformar, boendes idag i Örebro.

Favorit spel/genre: RPG, Action, som ex. Final Fantasy VII, Chrono trigger och lika så de flesta LEGO spelen.

Spel plattformar: PC, Xbox One, Xbox 360, Playstation 2, PSP.

Min dator: i5 4670K 3.40 GHz/ Z97-P / 12 GB / Radeon R9 280X 3 GB

Spelkontakt: Xbox Live: Varilion – Steam: lord_varilion

Mail: danny@nordlivpodcast.seTwitter: @varilion

Lotta LeissnerRedaktör | Podcaster

Arbetande spelutvecklare, med starkt intresse för gamla goda SNES titlar, men även fighting spel och överlag spel där man utvecklar sig själv konstant.

Lottas spelutvecklingsprojekt via crowdfunding.

Spel plattformar: PC, Playstation 4, NES.

Min dator: i7 2600 3.4 Ghz / 8GB / Geforce GTX 960

Mail: lotta@nordlivpodcast.seTwitter: @LottaLeissner

Robb LarsenRecensent | Podcaster

Aspirerande författare med livslångt spelande bakom sig. Bosatt i Stockholm.

Favorit spel/genre: Peka-och-klicka äventyr och storyfokuserade spel överlag, som ex. Monkey Island serien & Broken Sword serien.

Spel plattformar: PC, Xbox 360, PSP Vita.

Min dator: i5 3570K 3.40 GHz / P67A-D3-B3 / 12 GB / Nvidia Geforce GTX 770 2GB

Mail: robb@nordlivpodcast.seTwitter: @weldarion

Carl HolmerRecensent | Podcaster

Studerat datateknik på KTH i Stockholm och arbetar i nuläget på Telia.

Favorit spel/genre: Spelar alla typer av spel, men känner sig mest bekväm i FPS och RTS genren.

Spel plattformar: PC.

Min dator: i7 4790K 4.0 GHz / MSI Z87-G43 / 16 GB / Asus Strix GTX 1080 8GB

Mail: carl@nordlivpodcast.seTwitter: @HolmerCarl

Sara Winoy • Social Media Manager | Recensent | Podcaster

Nördlivs egna crazy cat lady! En dagdrömmande och nattfunderande Malmöit som nu är bosatt nära Göteborg. Hon föddes säkerligen med en gamepad i handen. Utöver sitt stora intresse för dator- och TV-spel så gillar hon att mysa med sina bengalkatter, kolla på serier & film flera timmar i streck, brodera, lägga pussel samt att lösa sudoku och nonograms. Är även vegan och inbiten HBTQIA+-aktivist. Fascineras också av true crime och (serie)mördare vilket hon lyssnar på podcasts om innan hon lägger sig och klagar sedan på att hon konstant är trött! Nämnde vi att hon älskar katter?

Favorit spel/genre: RPGs, samt spel med fokus på story. Mass Effect, Final Fantasy, No no Kuni, Diablo 2 är några spel som hon älskar. Spelade på tok för mycket WoW förr men är numera en nykter WoW:are.

Spel plattformar: PC, Playstation 4, Playstation 3, Playstation 2, Playstation 1, PS Vita, Xbox 360, NES, SNES, Nintendo Switch.

Min dator: i5-3570K 3.40GHz / 8 GB / NVIDIA GeForce GTX 770

Mail: sara@nordlivpodcast.seTwitter: @Zharwyn

Robert JonssonRecensent | Podcaster

Fanatisk rollspelsskapare med fäbless för Mass Effect, Planescape Torment, Xbox One och grillchips 😉

Spel plattformar: Xbox One.

Mail: robert@nordlivpodcast.seTwitter: @NateTraveller

Ependyma Louise • Recensent | Podcaster

Uppvuxen med spel på kassettband. NES var startpunkten för kärleken till Nintendo. Älskar Zelda-spelen. Svag för superhjältar och sci-fi. Diggat anime sedan 80-talet. Längtar tillbaka till Japan.

Spel plattformar: PC, PlayStation 3, NES, Wii U, Switch, 3DS

Min dator: i5 3570 3.4 GHz / 8 GB / GeForce GTX 650 4 GB

Mail: louise@nordlivpodcast.seTwitter: @Ependyma_Louise

Erik Höglund • Podcaster

Spelar på PC, främst Payday 2 och EVE Online. Super Mario Maker på Wii U fungerar också. Favoritmangan är Battle Angel Alita. Hobbyfotograf med förkärlek för analogt, 4×5.

Spel plattformar: PC

Min dator: i7 4770K 3.5 GHz / 16 GB / AMD Radeon R9 290 4 GB

Mail: erik@nordlivpodcast.seTwitter: @Erik_Hoeglund


Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Tillbehörs- och Spelrecensent - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmRedaktionschef - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial media manager - Spelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundSpelrecensent - Podcastererik@nordlivpodcast.se