Redaktionen

av Redaktionen

MÖT NÖRDLIV

REDAKTÖRER/ADMIN/PRODUCENT

Fredrik ”DrSnap” Olsson | Ansvarig utgivare | Chefredaktör

Grundare, Chefredaktör och allätare av allt nördrelaterat! Spel, film, tv och comics blandas upp i en salig blandning – där nöjena är många och intresset är högt!

Mail: fredrik@nordlivpodcast.se | Twitter: @freddyolzzon

Danny ”Norskas” Larsen | Redaktör | Recensent

Grundare, Redaktör samt spel, film och TV-serie intresserad. Allt kan inte vara Assassins Creed, utan det är många olika spel som lockar. Men ack….denna härliga Assassins Creed!

Mail: danny@nordlivpodcast.se | Twitter: @varilion

Joel Svahn | Redaktör | Recensent

Ung musik- och teaterstuderande gamer med en fäbless för spel – både digitala såväl som fysiska! Sen att han även är en jäkel på att göra god mat….ja, det är ett plus i alla böcker!

Mail: joel@nordlivpodcast.se

Martin ”Fyghar” Johansson | Redaktör | Recensent

Mångfacetterad herre, med många projekt i ryggen. Manga, spel och musik sammanstrålar i en högst unik undersköterska!

Mail: fyghar@nordlivpodcast.se

Jesper Gustafsson | Redaktör | Recensent

Som Nördlivs yngsta tillskott, så är det tydligt att energin är hög, och suget att utvecklas stort. Med stor fäbless för RPG och JRPG, samt singelspel överlag – så är vi säkra på att denna student kommer tillföra en egen krydda till vad som är och blir Nördliv.

Mail: jesper@nordlivpodcast.se

Mattias Malm | Redaktör | Recensent | Podcaster

Med en bred smak i spel, film, musik och allehanda nördigheter – så kommer Mattias kunnande komma extra väl tillhanda i han och Emils gemensamma podcast: Cultpodden. Dessutom har han Nördlivs ståtligaste skägg!

Mail: mattias@nordlivpodcast.se

Max Löfström | Producent | Ljudtekniker

Grundare, Systemutvecklare, musiker och fightingspelsfantast! Här är det utmaningar i spel som gäller – helst i fighting- och MMO-träsket lockar!

Mail: maxx@nordlivpodcast.se | Twitter: @Xhephon_

Lotta Leissner | Producent | Podcaster

Arbetande spelutvecklare, med starkt intresse för gamla goda SNES titlar, men även fighting spel och överlag spel där man utvecklar sig själv konstant.

Mail: lotta@nordlivpodcast.se | Twitter: @LottaLeissner

RECENSENTER – PODCASTERS

Emil ’Nuke’ Nordström | Recensent

Denna härliga malmöit tillika skribent förser Nördliv inte bara med en bred repertoar av erfarenhet inom spelandet – men framförallt ett sug efter nya upplevelser. Sedan att han även diggar att meditativt njuta av spel som Civilization och Stardew Valley – gör det hela bara än mer fantastiskt!

Mail: emiln@nordlivpodcast.se

Alexis Winoy | Recensent | Podcaster

Nördlivs egna crazy cat lady! Vegan och inbiten HBTQIA+-aktivist. Fascineras också av true crime och (serie)mördare vilket hon lyssnar på podcasts om innan det är dags att lägga sig och klaga på att hon konstant är trött! Nämnde vi att hon älskar katter?

Mail: sara@nordlivpodcast.se | Twitter: @Zharwyn

Niclas Emanuelsson | Recensent | Korrekturansvarig

Jag utbildar mig till gymnasielärare i svenska/engelska. Jag är också väluppfostrad, därför (ut)dömer jag din grammatik i tystnad. ”- Inget är för högt eller lågt för att skämtas om! ”

Naughty Dog och Zelda-spelen är bland mina favoriter. Utöver det är jag ett stort fan av masochism. Masochismen yttrar sig i att jag älskar SoulsBorne, att jag frivilligt läst Odysseus (Pärm. Till. Pärm.) och jag har som livsmål att läsa alla fyra band av Svenska Akademiens Grammatik.”

Mail: niclas@nordlivpodcast.se 

Andrea Söderberg | Recensent

Skåning i exil i Stockholm med nördrötter i Tolkienfandom. Älskar spel och kan skillnaden mellan Marvel och DC, Star Wars och Star Trek, Xenosaga och Xenoblade. Har podcasten Noobpodden för att inspirera andra. Väntar otåligt på Dragon Age 4.

Mail: andrea@nordlivpodcast.se

Johanna Lönn-Skogh | Recensent

En roller derby glidande person, med förkärlek för skräck, RPG och strategi. Har ett gäng spelmaskiner; med allt från PC, PS3, PS4 och även äldre som NES, SNES, Gamecube och fler. Ps. kan även förekomma en viss mängd gore- och splatter novelläsande!

Med andra ord redo för att ta sig an nya sköna spel och upplevelser!

Mail: johanna@nordlivpodcast.se

Gabriella Ragnarsson | Recensent

Med ett tidigare intresse i e-sport, CS:GO och Dreamhack, går det knappast säga annat än att spelintresset finns så det blir över! I nuläget sker det spelande på PC och Xbox One, men trots det finns det även tid för mer kreativa sysslor som målande, skrivande och fotograferande! Bella kommer utan tvekan kunna ge en unik ’look’ på de spel hon tar sig an! Spännande!

Mail: gabriella@nordlivpodcast.se

Victoria Sandberg | Recensent

Studerande tjej, som gillar taktikspel, rollspel och egentligen redo att testa det mest i spelväg! Sitter idag med Nintendo Switch, PS4 och PC – och när spelandet inte är på tapeten, så gillar hon att koppla av med att sy fräck cosplay – även om det hade önskas kunna göras i större mån! Oavsett är det mycket kul att se henne adderas till Nördliv skaran!

Mail: victoria@nordlivpodcast.se

Emil Johansson | Recensent (Backup) | Podcaster

Vår egen indieregissör och skräckfilmsfantast som befinner sig nere på Sveriges framsida. Driver Cultpodden med Mattias!

Mail: emil@nordlivpodcast.se | Twitter: @IndieEmilGbg

Carl Holmer | Podcaster

Nätverkstekniker på dagen och FPS fanatiker på natten. CS:GO, lite CoD och ett och annat Andra Världskriget spel också. Militärspelens mästare!

Mail: carl@nordlivpodcast.se | Twitter: @HolmerCarl

 


TIDIGARE KÄRA REDAKTIONSKOLLEGOR & HEDERSNÖRDLIVARE!

Ependyma Louise – @Ependyma_Louise

Robb Larsen – @weldarion

Erik Höglund – @Erik_Hoeglund

Peter Tjernström – @udalad

Martin ’Bomby’ Argenius – Instagram: @bombyhagel

Robert Jonsson – @NateTraveller

Figgehn – @figgehn

Lilly Kronlund – @lillysuexoxo

Lovisa Fischerström – @fischerstroems

 


Stort tack!