Redaktionen

av Redaktionen

MÖT NÖRDLIV

REDAKTÖRER/ADMIN/PRODUCENT

Fredrik ”DrSnap” Olsson | Ansvarig utgivare | Chefredaktör

Grundare, Chefredaktör och allätare av allt nördrelaterat! Spel, film, tv och comics blandas upp i en salig blandning – där nöjena är många och intresset är högt!

Mail: fredrik@nordlivpodcast.se | Twitter: @freddyolzzon

Danny ”Norskis” Larsen | Redaktör | Recensent

Grundare, Redaktör samt spel, film och TV-serie intresserad. Allt kan inte vara Assassins Creed, utan det är många olika spel som lockar. Men ack….denna härliga Assassins Creed!

Mail: danny@nordlivpodcast.se | Twitter: @varilion

Joel Svahn | Redaktör | Recensent

Ung musik- och teaterstuderande gamer med en fäbless för spel – både digitala såväl som fysiska! Sen att han även är en jäkel på att göra god mat….ja, det är ett plus i alla böcker!

Mail: joel@nordlivpodcast.se

Martin ”Fyghar” Johansson | Redaktör | Recensent

Mångfacetterad herre, med många projekt i ryggen. Manga, spel och musik sammanstrålar i en högst unik undersköterska!

Mail: fyghar@nordlivpodcast.se

Jesper Gustafsson | Redaktör | Recensent

Som Nördlivs yngsta tillskott, så är det tydligt att energin är hög, och suget att utvecklas stort. Med stor fäbless för RPG och JRPG, samt singelspel överlag – så är vi säkra på att denna student kommer tillföra en egen krydda till vad som är och blir Nördliv.

Mail: jesper@nordlivpodcast.se

Mattias Malm | Redaktör | Recensent | Podcaster

Med en bred smak i spel, film, musik och allehanda nördigheter – så kommer Mattias kunnande komma extra väl tillhanda i han och Emils gemensamma podcast: Cultpodden. Dessutom har han Nördlivs ståtligaste skägg!

Mail: mattias@nordlivpodcast.se

Max Löfström | Producent | Ljudtekniker

Grundare, Systemutvecklare, musiker och fightingspelsfantast! Här är det utmaningar i spel som gäller – helst i fighting- och MMO-träsket lockar!

Mail: maxx@nordlivpodcast.se | Twitter: @Xhephon_

Lotta Leissner | Producent | Podcaster

Arbetande spelutvecklare, med starkt intresse för gamla goda SNES titlar, men även fighting spel och överlag spel där man utvecklar sig själv konstant.

Mail: lotta@nordlivpodcast.se | Twitter: @LottaLeissner

RECENSENTER – PODCASTERS

Carl Holmer | Podcaster

Nätverkstekniker på dagen och FPS fanatiker på natten. CS:GO, lite CoD och ett och annat Andra Världskriget spel också. Militärspelens mästare!

Mail: carl@nordlivpodcast.se | Twitter: @HolmerCarl

Niclas Emanuelsson | Recensent | Korrekturansvarig

Jag är också väluppfostrad, därför (ut)dömer jag din grammatik i tystnad. ”- Inget är för högt eller lågt för att skämtas om! ”

Naughty Dog och Zelda-spelen är bland mina favoriter. Utöver det är jag ett stort fan av masochism. Masochismen yttrar sig i att jag älskar SoulsBorne, att jag frivilligt läst Odysseus (Pärm. Till. Pärm.) och jag har som livsmål att läsa alla fyra band av Svenska Akademiens Grammatik.”

Mail: niclas@nordlivpodcast.se 

Emil Johansson | Recensent (Backup) | Podcaster

Vår egen indieregissör och skräckfilmsfantast som befinner sig nere på Sveriges framsida. Driver Cultpodden med Mattias!

Mail: emil@nordlivpodcast.se | Twitter: @IndieEmilGbg

Victoria Sandberg | Recensent

Studerande tjej, som gillar taktikspel, rollspel och egentligen redo att testa det mest i spelväg! Sitter idag med Nintendo Switch, PS4 och PC – och när spelandet inte är på tapeten, så gillar hon att koppla av med att sy fräck cosplay – även om det hade önskas kunna göras i större mån! Oavsett är det mycket kul att se henne adderas till Nördliv skaran!

Mail: victoria@nordlivpodcast.se

Skräck, äventyr och kostym står Alice nära –  där särskilt det senare står ut, då hon är del av Värmlandsteatern och är behjälplig inom just detta område. 

Självklart är detta bara en del av helheten som är Alice, där spel och att sy tar stor del – särskilt det senare som inspireras mycket av Stanley Kubricks repertoar. Sedan att det även får plats brädspel och mängder med annat gör det hela bara än mer fylligt…

Alice Ringholm Heder | Recensent
Mail: alice@nordlivpodcast.se

Litteraturstudent på distans, som utöver plugget även tar del av teater och film i rollen som assistant director och production manager. Det tar inte slut där så klart, utan intresset i skräck är även stort här – vilket naturligt letar sig in i exempelvis spel. Det kusliga och sublima är sannerligen en grundstomme i hennes smak… och givetvis långt mycket mer!

Nea Ruth | Recensent
Mail: nea@nordlivpodcast.se

Mångfacetterad spelentusiast, med erfarenhet av spelvärldar ända tillbaka till C64-tiden. Utöver det finns det ett brinnande intresse av radio och intervjuer. Just att lära känna människor, och nå bakom den fasad som många gånger ställs fram är något som verkligen älskas!

Peter Lindqvist | Recensent
Mail: peter@nordlivpodcast.se

Stephen King fantast som dessutom snöat in i spelandets härliga värld. Att dessutom kreativt skrivande länge varit något som studerats – och aktivt arbetats på gör att utmaningen i recensioner lockat ännu mer.

Natalie Thorfelt | Recensent
Mail: natalie@nordlivpodcast.se
 

 

 


TIDIGARE KÄRA REDAKTIONSKOLLEGOR & HEDERSNÖRDLIVARE!

Ependyma Louise – @Ependyma_Louise

Alexis Winoy – @Zharwyn

Robb Larsen – @weldarion

Erik Höglund – @Erik_Hoeglund

Emil ’Nuke’ Nordström

Gabriella Ragnarsson

Andrea Söderberg

Sixten ’Sickan’ Ekstrand

Henke Davidsson

Johanna Lönn-Skogh

Peter Tjernström – @udalad

Martin ’Bomby’ Argenius – Instagram: @bombyhagel

Robert Jonsson – @NateTraveller

Figgehn – @figgehn

Lilly Kronlund – @lillysuexoxo

Lovisa Fischerström – @fischerstroems

 


Stort tack!