Youtubetips | Beyond the Trailer & Movie Math

Dagens inlägg är ett youtubetips, för de med stort intresse för hur filmindustrin i Hollywood.

På kanalen Beyond the Trailer & Movie Math så ger Grace Randolph en mer djupare insyn i den amerikanska filmindustrin och varför saker fungerar och inte fungerar ur ett ”business” perspektiv. Självklart finns det även recensioner, men det som ger kött på benen här är insynen och analyserna av varför filmer, tv med mera fungerar. Men också genomgångar av trailers och filmer (obs. spoilers) där hon ger djupare analyser.

Här kommer ett antal olika videos, där senaste tidens boxoffice, filmtrender och rena recensioner finns.

Fantastic Beasts 2 – Dumbledore’s Sexuality REACTION (Beyond the Trailer)

Nintendo Mario Animated Movie from Illumination, Michelle MacLaren to direct Cowboy Ninja Viking

Box Office for Maze Runner 3, Hostiles, Jumanji, The Greatest Showman (Movie Math)

 


Vad gäller recensioner och smak, så kommer hon inte falla alla på läppen, men när det gäller just fördjupning och analyser av filmbranschen, så finns det mycket intressant information att hitta här. Hoppas ni också finner saker av intresse.

 

Skriven av: Fredrik Olsson

Email fredrik@nordlivpodcast.se Twitter @freddyolzzon Ansvarig utgivare / Chefredaktör / Pressansvarig / Grundare

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensent - Podcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se