Vad är Hypernormalisering och hur påverkar det spelvärlden?

Denna gång vill jag tipsa om en youtube video som tar upp Hypernormalisering i spelvärlden.
Hypernormalisering är hur makthavare eller beslutsfattare använder förenklade och falska förklaringar till händelser som sker, eller besluts som tagits.

Denna video tar först upp hur Youtubern (Strat-Edgy Productions) i fråga kom att bli en person som ifrågasätter saker och ting och hur Hypernormaliseringen sedan kunde skönjas i spelvärlden. Han börjar dock ur sin egen personliga resa, via militärens ensidiga och platta synsätt som startpunkt för att sedan summera upp sina intryck inom spelvärlden.

 


Men vad tror Ni om Hypernormalisering som begrepp? Är det ett vetenskapligt sunt begrepp eller finns det fel i tankesättet. Vilka är era tankar om det?

Skriv gärna i kommentarsfältet nedan, eller på Twitter/Facebook vad ni tycker. Alt. maila till oss på info@nordlivpodcast.se.

Skriven av: Fredrik Olsson

Email fredrik@nordlivpodcast.se

Twitter @freddyolzzon


Ansvarig utgivare / Chefredaktör / Pressansvarig / Grundare

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial media manager - Spelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se