6 fiktiva språk | Hur de är uppbyggda och funkar de i verkligheten?

Många filmer, tv-serier och böcker har provat att skapa egna språk. Här är ett antal av dessa, samt hur välgenomtänkta de är i sin helhet.

Detta youtube klipp kommer från accent experten Erik Singer; och vi får se hur han analyserar några av de mest kända ”constructed languages” som finns. D.v.s. språk som skapats i olika medier; men också vilka språk som legat till grund för dessa kända påhittade språk. Några exempel är Game of Thrones Dothraki, Star Treks Klingon och Sagan om Ringens Sindarin (Alv-språket).

Det kan alltid vara lite extra kul att veta hur väl konstruerade de fiktiva språk vi tycker om är. Så ta gärna en titt på denna youtube-video.


Tankar på det? Skriv i kommentarsfältet nedan, eller maila dina tankar till oss på info@nordlivpodcast.se.


 

Skriven av: Fredrik Olsson

Email fredrik@nordlivpodcast.se Twitter @freddyolzzon


Ansvarig utgivare / Chefredaktör / Pressansvarig / Grundare

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Tillbehörs- och Spelrecensent - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmRedaktionschef - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySpelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundSpelrecensent - Podcastererik@nordlivpodcast.se