Warriors Orochi 4 | Releasedatum – Trailer

Som vi alla vet, så kan det vara ljuvligt att smacka till ett tjugotal män i ett enda sving – och nu vet vi när vi får göra det!

Nu satt med ett releasedatum för 19 Oktober 2018 på Playstation 4, Nintendo Switch, Xbox One och Steam – så kommer vi i oktober kunna ta del av ett nytt spel i serien. Warriors Orochi skryter med hela 170 spelbara karaktärer – från Dynasty och Samurai Warrior spelen – vilket ger helt otroliga valmöjligheter. Om det så sker genom singelspel – eller i Co-op, så kommer man få en till synes fyllig upplevelse.

Denna gång förs även magiska förmågor in i spelen för första gången – vilket borgar för nya spelsätt för att inte tala om nya visuella attacker.

En ny trailer har även dykt upp – visandes upp spelets första utannonserade nya karaktär; Zeus: den grekiske guden. Så förvänta er blixt och dunder på en helt ny nivå.


Vad tycker du om denna trailer? Skriv i kommentarsfältet nedan, eller maila dina tankar till oss på info@nordlivpodcast.se.

 

Skriven av: Fredrik Olsson

Email fredrik@nordlivpodcast.se Twitter @freddyolzzon Ansvarig utgivare / Chefredaktör / Pressansvarig / Grundare

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Podcaster - Recensentfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljudteknikermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonPodcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouisePodcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se