Two Point Hospital – Spirituell uppföljare till Bullfrog’s Theme Hospital

Jag hoppas innerligen att det inte bara var jag som spelade Bullfrogs gamla guldkorn Theme Hospital när det begav sig, ett spel som verkligen var ett måste under sin tid. Nu är det så att en handfull utvecklare från Bullfrog, Muckyfoot och Lionhead Studios har gått ihop och jobbar för fullt på den spirituella uppföljaren Two Point Hospital. Av trailern att döma verkar de vara mer av de goda från orginalet. Kika på den nedan!

 


Har du själv spelat Theme Hospital och tycker ni en uppföljare ligger rätt i tiden? Lämna en kommentar nedan eller släng iväg ett mail till oss på info@nordlivpodcast.se

Two Point Hospital på Steam

Skriven av: Carl Holmer

Email carl@nordlivpodcast.se Twitter @HolmerCarl


Recensent / Podcaster

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Podcaster - Recensentfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljudteknikermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonPodcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouisePodcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se