Playstation Plus spel för Augusti 2018 + Xbox Games with Gold Augusti 2018

Sommarvärmen ligger fortfarande tungt över landet, så vad kan man göra för att få tankarna bort från det? Jo man tar och plockar ner något av det gratisspelen som kommer här nu under Augusti och försvinner bort i spelvärlden där vädret förhoppningsvis är svalare! Här är spelen som kommer för de två plattformarnas speltjänster under Augusti månad!

Som Playstation Plus medlem, så får du tillgång till följande spel:

  • Mafia III (PS4)
  • Dead by Daylight (PS4)
  • Bound by Flame (PS3)
  • Serious Sam 3: BFE (PS3)
  • Draw Slasher (PS Vita)
  • Space Hulk (PS Vita)

Som Guld medlem på Xbox Live, så får du följande spel:

  • Forza Horizon 2 Standard – 10th Anniversary Edition (Xbox One) (1 Aug – 31 Aug)
  • Death Squared (Xbox One) (16 Jul – 15 Aug)
  • FOR HONOR – Standard Edition (Xbox One) (16 Aug – 15 Sep)
  • Dead Space 3 (Xbox 360 – men även kompatibelt med Xbox One) (1 Aug – 15 Aug)
  • Disney Epic Mickey 2: The Power of Two (Xbox 360 – men även kompatibelt med Xbox One) (16 Aug – 31 Aug)

Vilket spel vill du lägga labbarna på? Maila in eller skriv i kommentarsfältet vilket spel av dessa som lockar dig mest?

Maila till info@nordlivpodcast.se eller Tweeta mot @nordlivse

Skriven av: Danny Larsen

Email danny@nordlivpodcast.se Twitter @varilion


Redaktionschef / Delivery Manager / Podcaster / Grundare

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensent - Podcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se