PlayerUnknown’s Battlegrounds når 2 miljoner samtidiga spelare

PUBG går från klarhet till klarhet och tidigare idag kl. 15.00 nådde early access spelet strax över 2 miljoner spelare. Det intressanta att notera här att de två tidigare herrarna på teppan Dota 2 och CSGO inte har förändrats allt för mycket när det kommer till de dagliga spelarantalet. Vilket skulle antyda att PUBG inte på något sätt har fått spelare att hoppa över från andra spel utan genren i allmänhet har väldigt stor dragningskraft. Nedan ser finns ett kort klipp där Nördlivs egna Fredrik och Carl tar sig an spelet!


Har ni själva tagit er an denna early-access succé? Lämna gärna en kommentar nedan eller släng iväg ett mail till info@nordlivpodcast.se

Källa: Steamcharts.com

Skriven av: Carl Holmer

Email carl@nordlivpodcast.se

Twitter @HolmerCarl


Recensent / Podcaster

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial media manager - Spelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se