Nintendo Direct | Spelen som visades upp!

Nintendo Direct har rivits av och en hel hög spel presenterades! 

Här har ni merparten (inte alla, se videoklippet för rubbet)

Nintento Switch

Kirby Star Allies + Gratis uppdatering med extra karaktärer (Dream friends) – Release 2018-03-16
Okami HD – En HD version släpps i sommar 2018
Sushi Striker: The Way of the Sushido – Ett matspel med fokus på sushi – Release 2018-06-08
Octopath Traveller – Visade upp två nya karaktärer samt mer info/samlarutgåva – Release 2018-07-13
Travis Strikes Again – Mer gameplay från detta actionspel – Release senare i år
Dark Souls Remastered – Mer gameplay samt utannonserande av Amiibo figur samt network test – Release 2018-05-25
Mario Tennis Aces – Visade upp mer gameplay samt hur man spelar samt kommande turnering – Release 2018-06-22
Captain Toad Treasure Tracker – Visade gameplay och nya banor från Super Mario Odyssey och att det även kommer till Nintendo 3DS – Release 2018-07-13
Undertale – En Switch version annonserades – Release….så småningom!
Crash Bandicoot N.Sane Trilogy – Gameplay och utannonsering – Release 2018-07-10
Little Nightmare Complete Edition – Gameplay och utannonsering – Release 2018-05-18
South Park: The Fractured but Whole – Gameplay samt DLC och utannonsering – Release 2018-04-24
Splatoon 2 – Visades upp nya uppdatering 3.0 samt DLC med singelspelskampanj Octo – Release (Singelspelskampanj) senare i år
Super SmashBros – Teaser – Release 2018

Nintendo 3DS

Även ett par spel utannonserades till 3DS – WarioWare Gold – Mario&Luigi Bowsers Inside Story + Bowser Jrs Journey – Detective Pikachu – Luigis Mansion (se youtube klippet för mer info).

Det var ett relativt fylligt Nintendo Direct, även om merparten var portningar, men Mario Tennis Aces verkade betydligt djupare än förväntat samt att det kom med en drös releasedatum, vilket alltid är kul.


Vad tycker du om denna nyhet? Skriv i kommentarsfältet nedan, eller maila dina tankar till oss på info@nordlivpodcast.se.

Källa: ”Nintendo”

Skriven av: Fredrik Olsson

Email fredrik@nordlivpodcast.se Twitter @freddyolzzon Ansvarig utgivare / Chefredaktör / Pressansvarig / Grundare

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Podcaster - Recensentfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljudteknikermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonPodcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouisePodcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se