Nintendo avslöjar mer om Nintendo Switch Online

I höst kommer tjänsten alla Nintendo Switch användare väntat på….

Nintendo avslöjade idag några detaljer kring den kommande tjänsten Nintendo Switch Online – tjänsten som kommer komma i september i år. Vad den innebär kan du läsa här!

Pris i Europa: Dessvärre inga svenska priser ännu, men Nintendo of Europe har i nuläget gått ut med Euro-pris i de länder som använder sig av Euro.

  • Individuella prenumerationer: 
    • En månad (30 dagar): €3,99
    • Tre månader (90 dagar): €7,99
    • 12 månader (365 dagar): €19,99
  • Familjemedlemskap (12 månader/365 dagar): €34,99

Med ett familjemedlemskap kan upp till åtta konton dvs Nintendo Accounts använda sig av Nintendo Switch Online, även på olika konsoler.

  • Nintendo Entertainment System – Nintendo Switch Online: Spela klassiska NES-spel varsomhelst, närsomhelst. De som prenumererar på Nintendo Switch Online kommer ha tillgång till en samling klassiska NES-spel. Vid lansering kommer det att finnas 20 NES-spel. På sikt kommer det att läggas till fler spel. Vid lanseringen kommer spelen Balloon Fight, Dr. Mario, Super Mario Bros. 3, Donkey Kong, Ice Climber, The Legend of Zelda, Mario Bros., Soccer, Super Mario Bros. och Tennis att finnas tillgängliga. Ytterligare 10 spel kommer att läggas till vid lansering, men exakt vilka dessa är kommer att avslöjas lite längre fram. Alla klassiska NES-spel kommer att fungera med voice chat-funktionen via Nintendo Switch Online smartphone app. Du kan spela dessa spel både online och offline.
  • Save Data Cloud Backup: Använder du Nintendo Switch Online kan du ha spardata där för de flesta Nintendo Switch-spel. Perfekt för alla spelare som vill kunna behålla sin spardata om de skulle få sin Nintendo Switch förstörd av någon olycklig anledning eller om de köper ytterligare en Nintendo Switch.
  • Online Play: En prenumeration på Nintendo Switch Online behövs för att kunna spela  co-op och tävlingar online i många av spelen till Nintendo Switch, som t ex Splatoon 2, Mario Kart 8 Deluxe, ARMS, Mario Tennis Aces and Sushi Striker: The Way of Sushido.
  • Nintendo Switch Online App: Denna app kan användas på smarta enheter som t.ex. mobiltelefoner så att du kan använda voice chat och andra extrafunktioner.

Molnbaserad sparning är väldigt efterfrågat, så att detta kommer med på betaltjänsten är bra, även om man hoppats att Nintendo gett den möjligheten kostnadsfritt, men å andra sidan tar Microsoft och Sony betalt med sina live tjänster så det är ändå förståeligt. Sedan att ett gäng NES spel medföljer är ju roligt, och att fler komma skall. Det ska bli intressant att följa utvecklingen av denna tjänst – men vad tycker ni?


Vad tycker du om denna nyhet? Skriv i kommentarsfältet nedan, eller maila dina tankar till oss på info@nordlivpodcast.se.

Källa: ”Nintendo”

 

Skriven av: Fredrik Olsson

Email fredrik@nordlivpodcast.se Twitter @freddyolzzon Ansvarig utgivare / Chefredaktör / Pressansvarig / Grundare

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensent - Podcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se