Crusaders of Light | Nu tillgängligt på Steam

MMORPG bonanza kommer till PC plattformens högborg; Steam!

Nyligen utannonserades NetEase Games spel Crusaders of Light; ett MMORPG tidigare lagd enbart på mobil, men att det numera finns även för PC spelare på Steam. Tidigare funnet enbart på App Store, Google Play och Facebook Gameroom. Spelet bjuder på samma upplevelse fast nu för datorspelare, men samtidigt spela med sina karaktärer från mobilen. Detta 3D fantasy äventyr innebär även att en ny server öppnats, framröstat av Crusaders of Light communityt. Spelet finns här!


Vad tycker du om att se mobilspel komma till Steam? Och vad tror ni om denna typ av spel på PC? Skriv i kommentarsfältet nedan, eller maila dina tankar till oss på info@nordlivpodcast.se.

Källa: ”PR Nordic”

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Podcaster - Recensentfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljudteknikermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonPodcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouisePodcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se