Capcom släpper Resident Evil 2 Collector’s Edition i Europa!

Utöver standardutgåvan av Resident Evil 2 som släpps den 25 Januari 2019, så har Capcom nu utannonserat att dom även kommer släppa den limiterade Collectors Edition här i Europa.

Samlar utgåvan är fylld med lite smått och gott för de som har råd med den.

Resident Evil 2 remaken släpps den 25 Januari nästa år till Xbox One och Playstation 4, nu under veckan har vi precis fått bekräftat att gamers i Europa också kommer få chansen att lägga vantarna på den limiterade Collectors Edition utgåvan. Lådan som spelet kommer i är baserat på förvaringslådorna i spelet, soundtrackets skiva ser ut som ett bläckband och  fodralet har en bild av en skrivmaskin på, dessa är bara några få av de gobitar man får med.

Utöver själva spelet så finns det väldigt mycket som Resident Evil 2 samlarna kan sätta tänderna i:

  • Steelbook
  • 12″ (30 cm) Leon Kennedy Figur
  • Limited Edition R.P.D. replika nycklar
  • Collector’s Item Box
  • Artbook & Soundtrack CD
  • ‘Made in Heaven’ Pin Badge
  • Poster
  • Deluxe DLC Pack Card:

          o   ‘Original Version’ Soundtrack

          o   Leon Kennedy Costumes: Arklay Sheriff and Noir

          o   Claire Redfield Costumes: Military, Noir and Elza Walker

          o   Deluxe Weapon: Samurai Edge – Albert Model

Det enda som talar emot att införskaffa sig denna samlarutgåva är prislappen som i skrivandets stund är 2899 kr, men som med alla utgåvor som denna så är det mer eller mindre standard med så högt pris.


Vad tycker du om denna nyhet? Skriv i kommentarsfältet nedan, eller maila dina tankar till oss på info@nordlivpodcast.se.

 

Skriven av: Danny Larsen

Email danny@nordlivpodcast.se Twitter @varilion


Redaktionschef / Delivery Manager / Podcaster / Grundare

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Podcaster - Recensentfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljudteknikermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonPodcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouisePodcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se