Senaste Nyheterna

Spider-Man vs Iron Man ?

Det ryktas om att den nya spindelmannen filmen kommer handla om:   En kamp mellan spindelmannen och Iron Man. Spindelmannens försök att bli en del av Avengers.   Sant eller falskt, men spännande och väldigt intressant blir det framöver ju mer som kommer komma ut om filmen! Läs mer här!

Nördliv jingeln Anno 2015!

När man trodde att vår jingel inte kunde vara mer corny, så har detta tidiga försök till ”uppdatering” dykt upp. Ja, jisses! [soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/tracks/193800534″ params=”auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true” width=”100%” height=”450″ iframe=”true” /]

Steam VR – med HTC! HTC Re Vive

Kampen om Vr marknaden går upp en växel, för nu har Valve avslöjat sin VR lösning med HTC! Frågan är om Oculus Rifts försprång i PR och försnack kommer räcka. Lite fakta: 1200×1080 pixels per skärm Kapabelt för 90 fps Flera utvecklare & filmbolag är involverade Huvud – och kroppsrörelse

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcaster - Recensentmaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Recensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Recensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonSkribentemil@nordlivpodcast.se