Senaste Nyheterna

Glad midsommar kära lyssnare!

Tack för en hel säsong med lyssnarmail, åsikter och tankar om våra avsnitt, våra speldiskussioner och vår pod i allmänhet. Imorgon är sista avsnittet inför sommaruppehållet, men vi kan redan nu säga att även om ordinarie pod tar paus, så kommer ni ändå få material att lyssna på. Under sommaren

E3 Sammanfattning – Del 7! Square Enixs E3 Show

Highlights av E3 2015 – Square Enix. De saker vi hypar oss mest över! Konferens för konferens! Square Enixs E3 Show Square Enix show var ganska tråkig i sitt framförande, men innehållet var spot-on. Men en blandning av titlar så vann de över de flesta gamers. Just Cause 3 / Release – 2015-12-01

E3 Sammanfattning – Del 6! Nintendos E3 Show

Highlights av E3 2015 – Nintendo. De saker vi hypar oss mest över! Konferens för konferens! Nintendos E3 Show Nintendos show var den vi i podden Nördliv, såg minst fram emot. Men trodde att den skulle innehålla mest överraskningar. Riktigt så blev inte fallet. Animal Crossing: amiibo Festival / Release Julen 2015 Ett

E3 Sammanfattning – Del 5! Sonys E3 Show

Highlights av E3 2015 – Sony. De saker vi hypar oss mest över! Konferens för konferens! SONYs E3 Show Sonys presentation var rak och enkel, även om den inte direkt stod ut. Utöver spelen som bjöd på lite överraskningar. The Last Guardian / Release under 2016 Kul för alla Ico fans,

E3 Sammanfattning – Del 4! UbiSofts E3 Show

Highlights av E3 2015. De saker vi hypar oss mest över! Konferens för konferens! UbiSofts E3 Show UbiSofts konferens var den helt klart showigaste och välplanerade. Med en riktigt stark programledare i Aisha Tyler (hon är fenomenal den kvinnan) till till och med många karismatiska frontfigurer från utvecklarteamen, så står Ubisofts

E3 Sammanfattning – Del 3! EAs E3 Show

Highlights så här inför sista dagen på E3. De saker vi hypar oss mest över! Konferens för konferens! EAs E3 Show EA hade gedigen start med Mass Effect, men sen så kom så många givna ”annonseringar” att det inte direkt var underhållande. Deras show innehöll dock ett och annat guldkorn.

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial media manager - Spelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se