Senaste Nyheterna

Square Enix Humble Bundle!

I raden av tips från oss, så kommer här ett till! Precis nyss kom ett nytt Humble bundle igång. Denna gång är det mer av Square Enix som gäller. Med titlar som Tomb Raider, Life is Strange, Murdered: Soul Suspect, Final Fantasy XIV: A Realm Reborn så finns det mycket

Steam Julrea tuffar på!

  Dags i år igen, det är nu dags för plånboken att gråta extra mycket i det kalla och frusna norden… eller ja, det är i alla fall dags för Steams Julrea, och då vet alla att pengarna aldrig räcker till! *snyft* I år finns det bland annat Back to

Fantastic Beasts and Where to Find Them trailer!

För alla där ute med Harry Potter abstinens. Eller ja, abstinens för Harry Potters värld. Här finner ni första trailern för ”Fantastic Beasts and Where to Find Them” vilket är en ny film som kommer utspela sig ca 70 år innan Harry Potter filmerna. Och här kommer vi följa författaren Newt

Veckans diskussions fråga inför Lördag 19/12

På lördag kommer vi diskutera följande: JULTEMA – Mest ”outragous” jultema i spel! Vilka spel har vi sett med jultema och när passar det och när passar det inte? Har ni spelat något spel där det runt juletid inför ett ”juligt tema” i speluplevelsen, t.ex som Lemmings där dom vandrar i

GOG.com startar sin vinterrea!

Nu så startar GOG.com sin vinterrea där man har över 500+ spel med upp till 90% rabatt. Och vem klagar på att få spara en slant nu såhär i juletid (tror inget klagar över en rea direkt). En sak som finns i den här rean (som jag inte kan påminna

Mighty No.9 trailer ute!

I februari 2016 kommer Keiji Inafunes nya produktion Mighty No.9 släppas för release. En spirituell uppföljare till Mega Man. Huruvida den kommer nå samma kultstatus som Mega Man återstår att se, men med den nya trailern som precis kom ut, så får vi en bra känsla för humor och gameplay. Ser

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcaster - Recensentmaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Recensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Recensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonSkribentemil@nordlivpodcast.se