Senaste Nyheterna

Alan Rickman RIP 1946-2016

Vi fick idag (2016-01-14) höra att Alan Rickman gått bort i cancer. En särdeles tråkig nyhet, då Rickman med sin torra humor och väldigt goda skådespelarinsatser alltid stod ut i alla produktioner han var inblandade i. Han var kanske mest känd för sin insats som Hans Gruber i filmen Die Hard från

Game of the Year 2015 – Nördliv

För att komplettera till vårt Game of the year avsnitt som kom ut för två veckor sedan (Avsnitt 53 ) så kommer här en genomgång av vår gemensamma Topp 5 lista på 2015 års bästa spel. Se även vårt tidigare inlägg där vi tar upp våra individuella GOTYs här på

Spoilercast: Star Wars The Force Awakens

Spoilercast på nya Star Wars Episod 7. Lyssna på eget bevåg! Ta gärna och lyssna antingen på youtube klippet ovan, alternativt på ljudspåret nedan. Oavsett så finner ni vår genomgång av nya Star Wars och spoilar skiten ur filmen 🙂 Notera att du har blivit varnad! Spoilers ahead! Mycket nöje

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial media manager - Spelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se