Senaste Nyheterna

TV-Spels Röstskådespelare överväger strejk!

Den fackliga organisationen som sköter röstskådespelare i USA (SAG-AFTRA) överväger att slå till för att få bättre villkor för sina medlemmar. Det är specifikt ang. bättre villkor för lön och skydd av sina medlemmar som står i fokus. Särskilt med tanke på att en roll idag kan kräva fysiskt röstarbete

En tillbakablick; Amiga 500

Det var under nittiotalets första år, som jag först introducerades för datorer. Och framförallt för Amigan. På glada nittiotalet så fanns förvisso både PC och konsoler såsom Nintendo. Men det var en enhet som alla mina vänner hade; och som även jag ville ha. Commodore Amiga 500 hette enheten. Och det

Medlemmar

Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmRedaktionschef - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySpelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundSpelrecensent - Podcastererik@nordlivpodcast.se