Senaste Nyheterna

Sonys pressevent i Paris / Sammanfattning

Det var en diger skara spel som visades upp. God variation och uppenbar flirt till spelcommunityt med titlar som Gravity Rush 2, Horizons – Zero Dawn, Robinson the Journey, Tekken 5, Street Fighter V, Grand Turismo sport och fler. Men hur såg det då ut, och vad tyckte vi var

Dreamhack Open Cluj-Napoca 31/10-1/11

Hej alla lyssnare! Om ni efter att ha lyssnat på mitt oändliga vevande om Counter Strike: Global Offensive är mer intresserade så är det nu på lördag dags för den sista stora CS:GO turneringen för 2015. 16 lag från runtom i världen kommer tälva om första plats i Cluj-Napoca i

Youtube Red – Ny betaltjänst för tuben

Youtube annonserar ny prenumerationstjänst som ger bland annat reklam fri streamin För 9,99 $ (idag ca 84 spänn) i månaden får du reklamfri streaming liknande betalningsmodellen på Netflix standard HD betalnivå. Tjänsten kommer även möjliggöra att ”subscribers” ska kunna spara videos för att se dessa offline via mobiler och andra

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Podcaster - Recensentfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljudteknikermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonPodcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouisePodcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se