Senaste Nyheterna

Varför allt våld?

”Spacewar” är ett av de första kända datorspelen. Varje spelare tar kontroll över ett rymdskepp och ska sedan försöka skjuta ner sin motståndares rymdskepp samtidigt som man cirkulerar en stjärna med dragningskraft mot mitten.  Detta var år 1962, och ända sen dess har vi skjutit, knivhuggit, klubbat och generellt dödat

Steam’s Halloween-rea har börjat

  Steam har nu börjat sitt Halloween rea som sträcker sig fram till 2/11 kl.19. Spelen som finns på listan är till största delen under temat skräck, men du kan även hitta titlar så som GTA V, Batman Arkham: Origins och Cities: Skylines. Så om du är sugen på att hitta

Sonys pressevent i Paris / Sammanfattning

Det var en diger skara spel som visades upp. God variation och uppenbar flirt till spelcommunityt med titlar som Gravity Rush 2, Horizons – Zero Dawn, Robinson the Journey, Tekken 5, Street Fighter V, Grand Turismo sport och fler. Men hur såg det då ut, och vad tyckte vi var

Dreamhack Open Cluj-Napoca 31/10-1/11

Hej alla lyssnare! Om ni efter att ha lyssnat på mitt oändliga vevande om Counter Strike: Global Offensive är mer intresserade så är det nu på lördag dags för den sista stora CS:GO turneringen för 2015. 16 lag från runtom i världen kommer tälva om första plats i Cluj-Napoca i

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Podcaster - Recensentfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljudteknikermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonPodcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouisePodcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se