Nördlivs Sommaravsnitt – ”Superhjältar på TV!”

Nördlivs sommaravsnitt – denna gång snackar vi om Superhjältar på TV!

Det är Louise, Fredrik och Danny som tar itu med ämnet.

Sommaravsnitt ‘Superhjältar på TV!’ på iTunes

I detta avsnitt tas följande upp!


Var börjar man egentligen någonstans när det kommer till superhjältar på TV? I vårt fall så börjar det med frågan, vad definierar en superhjälte?

Efter det så blir det snack kring vilka favorit tv-shower vi har om superhjältar – då som nu? Och hur har hjältar förändrats i sin presentation genom åren? Och slutligen, vad skulle vi vilja se i framtiden?

Några av de tv-serier som tas upp är: Lois & Clark, Batman (1966), Batman Animated Series, Smallville, Legion, X-men, Space Ghost, Bananmannen, The Flash, Arrowverse i helhet, Gotham, Wonder Woman, Spider-Man, Inhumans, Agent Carter, Iron Fist och mycket mer!

Trevlig sommarlyssning!


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensent - Podcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se