Nördlivs Avsnitt 53 – ”ÅRET I FOKUS – GOTY 2015”

Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Fredrik, Danny, Max,  Lotta och Robb.

Avsnitt 53 på iTunes

I vårt femtiotredje avsnitt så tas följande upp!


ÅRET I FOKUS
Vi går igenom året; dalar och toppar, skandaler och snackisar. Men också vad året har gett. Det är snack från allt såsom Remasteringspels trender E3 2015, VR framtiden, bakåtkompabilitets framtid och mycket mer.

VÅRA PERSONLIGA TOPP LISTOR
Här går vi igenom våra personliga best-of 2015 spel, och vad som gjorde de bra.

NÖRDLIV TOPPLISTAN
Här gör vi ett tappert försök till att kora årets spel tillsammans i en gemensam lista.

LYSSNARTOPPLISTA
Vi har fått in mycket mail från lyssnare om vad deras topplistor består av. Dessa tas upp här.

SKAMLISTAN!
Ingen är ofelbar! Det finns många spel vi missat och även spel som vi helt enkelt tyckte inte blev så bra som vi hoppats. Dessa tas upp här!

Detta är avsnitt 53s upplägg, och vi vill passa på och tacka alla lyssnare/läsare som inkommit med respons under året. Vi är jättetacksamma för all form av feedback vi fått och hoppas att ni får en riktigt god fortsättning!

Nu går vi på en veckas juluppehåll och är definitivt tillbaka den 9:e januari. Det kan hända att vi lägger upp ytterligare avsnitt under tiden fram till dess, men det beror mest på om vi har tid och möjlighet helt enkelt.


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial media manager - Spelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se