Nördlivs Avsnitt 173 – ”Dvärghundar med ljussablar!”

Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Carl, Fredrik, Maxx och Danny.

Avsnitt 173 på iTunes

I vårt hundrasjuttiotredje avsnitt så tas följande upp!


VECKAN SOM HÄNT! (Tid: 0t 02m 01s)
En härlig blandning infann sig, med allt från Max och Fredriks äventyr i Beat Saber och Deep Rock Galactic, Calles eskapader i Quake Champions, lite mysigt filmtittande med filmer som Den blomstertid nu kommer och Isle of Dogs, och ett gäng nyheter. Allt från Halo serien på G, Amy Hennigs avgång, och att Jim Carrey ska spela Dr Eggman i Sonic filmen?!

VECKANS DISKUSSION (Tid: 0t 49m 02s)
Klonernas era! Ju fort ett nytt spel kommer, så kopierar andra speltillverkare konceptet. På vilket sätt försämrar och förbättrar detta fenomen spelmarknaden?

LYSSNARFRÅGOR (Tid: 1t 00m 21s)a
Vad tror vi om den kommande liveaction Star Wars serien, och vilken ovanlig Star Wars karaktär skulle vi vilja se få en serie (och mycket annat sjukt)!


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

 

Skriven av: Fredrik Olsson

Email fredrik@nordlivpodcast.se Twitter @freddyolzzon Ansvarig utgivare / Chefredaktör / Pressansvarig / Grundare

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Podcaster - Recensentfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljudteknikermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonPodcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouisePodcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se