Nördlivs Avsnitt 172 – ”Jurassic Boner!”

Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Danny, Louise, Erik och Sara.

Avsnitt 172 på iTunes

I vårt hundrasjuttioandra avsnitt så tas följande upp!


SPEL I FOKUS (Tid: 0t 02m 45s)
Denna vecka så tar Louise och pratar om Yoku’s Island Express som hon har lekt runt i och Danny pratar om LEGO The Incredibles som han har spelat under senaste tiden.

NYHETER (Tid: 0t 10m 51s)
Under nyhetssektionen så tar vi upp om HBO som har gett tummen upp till ett pilotavsnitt för GOT prequel serien, samt att fans försöker samla in pengar för att radera The Last Jedi som canon och spela in en remake på den. Vi tar även upp om att Disney nu köper upp 21st Century Fox.

VECKANS DISKUSSION (Tid: 0t 28m 24s)
E3 reflektioner från de andra i podden.

ÖVRIGA NÖRDÄMNEN (Tid: 0t 44m 45s)
Sara har sett på Jurassic World och Danny har sett på Jurassic World: Fallen Kingdom

LYSSNARMAIL (Tid: 0t 58m 42s)
Vi avrundar dagens podd med frågor om våra skapande av Pokémon figurer i våran avbild och sen avslutar vi på våra tankar angående hur Disney kommer hantera det mottagandet som TLJ och Solo fått och de ev. stoppandet av filmer under utveckling.


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

 

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Podcaster - Recensentfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljudteknikermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonPodcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouisePodcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se