Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Danny, Louise, Erik och Fredrik.

Avsnitt 169 på iTunes

I vårt hundrasextionionde avsnitt så tas följande upp!


SPEL I FOKUS (Tid: 0t 03m 17s)
Denna vecka så tar Louise upp Bloodstained: Curse of the Moon och så har Fredrik teastat på Subnautica.

NYHETER (Tid: 0t 16m 27s)
Under nyhetssektionen så tar vi upp om Star Citizens mega dyra ”Legatus Pack” på bara 27.000$, Roseanne Barr skriver rasistiska Tweets och får sparken. Nintendo utannonserar nya Pokémon spel och så har även Fallout 76 blivit utannonserat.

VECKANS DISKUSSION (Tid: 0t 34m 24s)
För mycket spel, för lite tid! Vi lever alla olika liv, och kan därför bara spela så mycket. Hur mycket tid lägger vi i genomsnitt på spelande, och finns det några gränser för vad som är för mycket/lite?

ÖVRIGA NÖRDÄMNEN (Tid: 0t 57m 25s)
Danny beklagar sig över Solo: A Star Wars Story, medan Louise och Erik var mer uppskattande av den. Erik berättar varför han köper lootboxes och så blir det lite snackis om Ducktales!

LYSSNARMAIL (Tid: 1t 35m 16s)
Vi avrundar dagens podd med en kul fråga om nya stenar för Infinity Gauntlet.


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Podcaster - Recensentfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljudteknikermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonPodcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouisePodcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se