Nördlivs Avsnitt 166 – ”Men varför gråter du hela tiden CH?” med @andraideal & @CHHeijer

Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Fredrik, Danny, men framförallt de underbara Mario och Jag poddarna; Ida Alander och CH Heijerdahl!

Avsnitt 166 på iTunes

I vårt hundrasextiosjätte avsnitt så tas följande upp!


SPEL I FOKUS (Tid: 0t 02m 44s)
Denna vecka så upplyser CH och Ida oss om Fortnites underbara värld, samt berättar om piratraider i Sea of Thieves. Sedan ger Fredrik sina korviga intryck av Conan Exiles.

NYHETER (Tid: 0t 32m 19s)
På nyhetssidan så tar vi upp att Capcom är på väg med två nya spel (och spekulerar kring vad det kan tänkas vara), att Nintendo skjuter ner ryktena kring virtual console samt att de utannonserat sin onlinetjänst. Och även lite snack om Square Enix E3 show.

VECKANS DISKUSSION (Tid: 0t 51m 46s)
Rätt röst till spelet! Hur stor betydelse har röstskådespeleri! Vad föredras skrivet eller uppläst tal/dialog? Vilka röstskådespelare tycker vi om mest?

LYSSNARFRÅGOR (Tid: 1t 13m 04s)
Vi har fått många frågor, med allt från Far Cry relaterade sådana, till E3, finska superhjältar och alternativa (spel) universum som vi vill leva i! Allt det och mycket mer i dagens avsnitt!


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensent - Podcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se