Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Danny, Fredrik, Sara och Robert.

Avsnitt 165 på iTunes

I vårt hundrasextiofemte avsnitt så tas följande upp!


SPEL I FOKUS (Tid: 0t 02m 33s)
Denna gång så tar Robert och pratar varmt om mobilspelet Choices: Stories You Play, medan Danny har tagit sig an Rise of the Tomb Raider.

NYHETER (Tid: 0t 23m 08s)
Denna vecka snackar vi om DCs nya streamingservice ”DC Universe”, Nintendo får ny President och vad det kan innebära, Remedy visar upp sin nya IP på E3 i år och Samsung, SK Hynix och Micron stäms för ev. kartellbildning.

VECKANS DISKUSSION (Tid: 0t 43m 50s)
Backlog! Varför får vi en sådan, hur många spel tar vi oss an i efterhand och kommer vi någonsin plocka upp X antal år gamla spel? Öppen diskussion kring fenomenet
!

ÖVRIGA NÖRDÄMNEN (Tid: 1t 12m 08s)
Sara går lös på Casefile True Crime Podcast.

LYSSNARFRÅGOR (Tid: 1t 19m 36s)
Slutligen tar vi upp frågor kring crackade spel och huruvida de fortfarande påverkar spelbranschen, crossover mellan Nintendo och alla stora spelföretag och slutligen hur man ska förnya Total War serien


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensent - Podcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se