Nördlivs Avsnitt 164 – ”Ett fridfullt och behärskat avsnitt om E3” med @lucasnjones & @PixelPaj från @MarioPodd

Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Fredrik, Danny samt de underbart mysiga Mario och jag-poddarna Lucas Jones och Alicia ”PixelPaj” Andersson.

Avsnitt 164 på iTunes

I vårt hundrasextiofjärde avsnitt så tas följande upp!


SPEL I FOKUS (Tid: 0t 05m 28s)
Denna gång så hyllar och kritiserar vi God of War, samt pratar kring Yakuza 6! Mysigt värre!

VECKANS DISKUSSION (Tid: 0t 33m 45s)
E3 2018! Spekulationer kring de separata konferenserna! Vilka spel tror vi kommer visas upp, vilka drömmer vi om att höra om? Allt och mycket mer höres i ett väldigt återhållsamt och moderat avsnitt!

ÖVRIGA NÖRDÄMNEN (Tid: 1t 42m 41s)
Danny tar upp sina intryck av filmen ”Ready Player One”.

LYSSNARFRÅGOR (Tid: 1t 48m 06s)
Slutligen går vi igenom en mängd mail/tweets med frågor. Som t.ex. vilka chips som gör sig bäst på bio, vilka E3 mässor som kan tänkas hålla de största överraskningarna, Bethesda spel som kan tänkas komma till Nintendo Switch, och även hur vi skulle hantera ledarskapet på en av de största spelföretagen. Självklart så ger vi här väldigt måttfulla och välgenomtänkta svar.

Mycket nöje!


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensent - Podcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se