Nördlivs Avsnitt 162 – ”9 späda animeflickor i en torktumlare!”

Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Fredrik, Maxx, Louise och Erik.

Avsnitt 162 på iTunes

I vårt hundrasextioandra avsnitt så tas följande upp!


SPEL I FOKUS (Tid: 0t 03m 53s)
Denna gång tar Max återigen in oss i Final Fantasy XIVs förtrollande värld; specifikt när man stickar tröjor(?!), medan Fredrik pratar kort om plattformsskjutarspelet Rad Rodgers.

NYHETER (Tid: 0t 18m 42s)
Denna gång så tar vi upp nyheterna kring Billy Mitchells förlorande av rekord, THQ Nordics ”diss” av E3, och Segas event; Sega FES 2018, med bl.a. snack kring Sega Mega Drive Mini.

VECKANS DISKUSSION (Tid: 0t 29m 10s)
Heliga kor! Vilka är spelen alla hyllar som vi avskyr och varför? Ett ämne vi tar upp med lite glimten i ögat (tänk på det vänner).

ÖVRIGA NÖRDÄMNEN (Tid: 0t 59m 18s)
Denna gång snackar Max kring animefilmen (och tv-serien) Gekijouban Mahouka Koukou no Rettousei: Hoshi o Yobu Shoujo samt att vi tar upp intryck kring nya sci-fi serien Lost in Space på Netflix.

LYSSNARFRÅGOR (Tid: 1t 14m 58s)
Sedan avslutar vi med lyssnarfrågor från Twitter och mailkorgen; b.la. frågor kring religion i spel, favoritmonster och tips på animerade filmer!


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Podcaster - Recensentfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljudteknikermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonPodcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouisePodcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se