Nördlivs Avsnitt 161 – ”Oändligt PC-byggande i 16 bitar!”

Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Robb, Louise, Carl, och Fredrik.

Avsnitt 161 på iTunes

I vårt etthundrasextioett avsnitt så tas följande upp!


SPEL I FOKUS (Tid: 0t 02m 53s)
I dagens avsnitt pratar Louise om Wonder Boy: The Dragon’s Trap, och Fredrik grottar ner sig bland PC-byggande i det väldigt meta-spelet PC Building Simulator.

NYHETER (Tid: 0t 22m 35s)
Denna veckas nyheter är bland annat att Middle Earth: Shadow of War slutar med lootboxes, remaken för originala Spyro-trilogin fått release datum, och att Valva droppar Steam Machine.

VECKANS DISKUSSION (Tid: 0t 38m 54s)
Vilka 8- och 16bits spel skulle vi vilja se en modern remake på? Följdfrågor: Är allt värt att göra remakes på, och varför/varför inte?

ÖVRIGA NÖRDÄMNEN (Tid: 1t 21m 28s)
Under övriga nördämnen tar Robb upp Game Over, Man! och Fredrik drar en liten retro med City Heat från ’84!

LYSSNARMAIL (Tid: 1t 31m 34s)
Denna vecka är lyssnarmail tillbaka med lite frågor om spelunderhåll och spelande kändisar.


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Podcaster - Recensentfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljudteknikermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonPodcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouisePodcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se