Nördlivs Avsnitt 160 – ”Regionslåst sex i Skåne!”

Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Sara, Carl, Fredrik och Robb.

Avsnitt 160 på iTunes

I vårt etthundrasextionde avsnitt så tas följande upp!


SPEL I FOKUS (Tid: 0t 04m 49s)
Fredrik har mumsat ner sig i FarCry 5, Robb är förtrollad av Curse of the Monkey Island och lite om bilkraschar i BurnOut Paradise Remastered!

NYHETER (Tid: 0t 35m 23s)
Valve försöker stoppa fuskare, Epic tror på cross-platform och PUBG vill infoga regionslås på servrar.

VECKANS DISKUSSION (Tid: 1t 01m 28s)
Sex i spel? Hur porträtteras det, och var har det gjorts bra/dåligt?

ÖVRIGA NÖRDÄMNEN (Tid: 1t 39m 36s)
Carl och Robb göttar ner sig i Stargate Atlantis, musikalen The Greatest Showman fascinerar Fredrik och Robb samt Sara har ett smaskigt boktips av Michelle McNamera.


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

 

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Podcaster - Recensentfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljudteknikermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonPodcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouisePodcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se