Nördlivs Avsnitt 159 – ”Sirapsskjutande Marioparty med knark” med Alicia AKA @Pixelpaj

Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Fredrik, Danny, Sara och den ljuva Alicia ‘Pixelpaj’ Andersson.

Avsnitt 159 på iTunes

I vårt hundrafemtionio avsnitt så tas följande upp!

Denna gång välkomnar vi Alicia återigen, och pratar om spel, HBTQ i spel och mycket annat smarrigt!


SPEL I FOKUS (Tid: 0t 03m 10s)
Denna gång så pratar Alicia energiskt om ‘Ni No Kuni II: Revenants Kingdom”, Fredrik och Danny sitter fast i hård sjögång när det snackas om ‘Sea of Thieves‘, och slutligen så pratar vi om co-op äventyret ‘A Way Out‘.

NYHETER (Tid: 0t 51m 38s)
Denna vecka så tar vi upp nyheter kring Vive Pro VR, hur Ubisoft klarar biffen, EA listar nya Star Wars jobb och hur en liga smugglade kokain i Super Nintendo-kassetter. 

VECKANS DISKUSSION (Tid: 1t 19m 27s)
HBTQ representation i nördkultur/spel! Hur yttrar den sig, och finns det bra och dåliga exempel?

ÖVRIGA NÖRDÄMNEN (Tid: 2t 05m 40s)
Vår kära Sara ger sin input på tv-serien ”Bates Motel”.

LYSSNARFRÅGOR (Tid: 2t 10m 45s)
Denna gång får vi mail om animespel, Alicias favorit arkadracingspel, och vilken som är Alicias favorit handkontroll genom tiderna! 


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

Skriven av: Fredrik Olsson

Email fredrik@nordlivpodcast.se Twitter @freddyolzzon


Ansvarig utgivare / Chefredaktör / Pressansvarig / Grundare

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensent - Podcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se