Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Sara, Danny, Lotta och Carl.

Avsnitt 157 på iTunes

I vårt hundrafemtiosjunde avsnitt så tas följande upp!


SPEL I FOKUS (Tid: 0t 05m 22s)
Lotta har spelat Vermintide 2, Carl har skaffat en ny mus (Zowie EC2-A) och Danny pratar lite mer om Metal Gear Survive.

NYHETER (Tid: 0t 35m 24s)
Denna gång funderar vi kring vilka spel Valve kommer att släppa i framtiden, Trump har haft möte med ESA om våld i spel, hur många kompisar som gamers verkligen har och att Mario har fått tillbaka sitt yrke som rörmokare!

VECKANS DISKUSSION (Tid: 0t 56m 58s)
Tioårsplaner av spel och spelfranchises! Något vi kommer se mer av, och vilka konsekvenser ger det i spelvärlden av ett så pass långt framåttänk!

ÖVRIGA NÖRDÄMNEN (Tid: 1t 13m 05s)
Sara har göttat ner sig med sin respektive bittra favorit! Säsong två av privatdetektiven Marvel’s Jessica Jones.

LYSSNARMAIL (Tid: 1t 21m 43s)
Vi svarar på ett supermail av Supertacoooon, där bland annat Lottas förkärlek för Windows 10 lyser igenom! Samt litet annat mumsigt som spelgenrer och Nintendo Direkt.


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör/Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se