Nördlivs Avsnitt 156 – ”Grodkärlek i all ära!”

Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Danny, Fredrik, Carl och Sara.

Avsnitt 156 på iTunes

I vårt hundrafemtiofemtiosjätte avsnitt så tas följande upp!


SPEL I FOKUS (Tid: 0t 05m 37s)
Denna vecka ger Carl sin uppskattning till Pixeljunk Shooter och Fredrik delger sina tankar angående Kingdom Come Deliverance!

NYHETER (Tid: 0t 22m 29s)
Denna gång tar vi upp att Halo tv-serien är på G igen, Playstation Plus kommer sluta med gratis PS3/Vita spel nästa år, att Nintendo lät folk skriva recensioner på deras sida, men tog bort funktionen efter bara två dagar och att Star Wars Rebels gör tidsresor canon i Star Wars universumet!

VECKANS DISKUSSION (Tid: 0t 43m 19s)
Skildring av historia i spel! Hur gör man det bäst i spelsammanhang?

ÖVRIGA NÖRDÄMNEN (Tid: 1t 03m 24s)

Sara delar med sig om sina tankar om Wonder Woman (efter mycket tjatande)! Danny och Fredrik var på Retromania i Örebro och tittade runt. Samt att Fredrik berättar om skumma kärleks affärer mellan en förvuxen groda och en stum kvinna i filmen The Shape of Water!

 

LYSSNARMAIL (Tid: 1t 23m 15s)
Slutligen svarar vi på frågan om vilka trender som syns i dagens spel, samt tackar alla ni som skrivit in till oss med hjärtvärmande och uppmuntrande brev.


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

 

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör/Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se