Nördlivs Avsnitt 153 – ”Fänrik Fjun diggar N64!”

Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Carl, Fredrik och den mysige Danny.

Avsnitt 153 på iTunes

I vårt hundrafemtiotredje avsnitt så tas följande upp!


SPEL I FOKUS (Tid: 0t 02m 51s)
Denna vecka berättar Danny om hur han mosar hjärnor i Zombi på Xbox One (Danny), Fredrik ger sina intryck av det köttiga Bloodborne och Carl förgyller vår vardag med ännu mer intryck från sitt favoritspel Squad!

NYHETER (Tid: 0t 26m 35s)
Denna vecka snackar vi kring Joaquin Phoenix som Jokern, hur Nintendo Gold coins faktiskt kan ge spel och att Activision Blizzard minsann kan det här med mikrotransaktioner.

VECKANS DISKUSSION (Tid: 0t 38m 57s)
Vad är retro för dig? Vi diskuterar kring och om ämnet retro; vad är det som gör spel retro. Hur kan retroaspekt användas i nya spel och vad exakt finner vi personligen retro! 

ÖVRIGA NÖRDÄMNEN (Tid: 1t 05m 02s)
Denna vecka bubblar gänget kring The Cloverfield Paradox och Disneyrullen Coco!

LYSSNARFRÅGOR (Tid: 1t 19m 36s)
Slutligen tar vi oss an ett antal frågor som t.ex. vilka vi var i tidigare liv och vad vi tror om kommande Marvel säsonger på Netflix (ex. Jessica Jones säsong 2).


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

 

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensent - Podcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se