Nördlivs Avsnitt 152 – ”Jag hör vad du säger, men…”

Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Robb, Lotta, Danny, och Erik.

Avsnitt 152 på iTunes

I vårt etthundrafemtioandra avsnitt så tas följande upp!


SPEL I FOKUS (Tid: 0t 02m 12s)
I dagen avsnitt tar vi upp lite Overwatch, och Danny har deltagit i den stängda betan för Sea of Thieves.

NYHETER (Tid: 0t 22m 36s)
Vi tar denna vecka upp att Microsoft sneglar på EA för uppköp, Nintendo utannonserar Mario Kart Tour, och att Coffee Stain startar initiativ för att få in fler kvinnor i spelbranchen.

VECKANS DISKUSSION (Tid: 0t 42m 30s)
Är linjära spel döda? Vi går mer mot openworld och multiplayer!

ÖVRIGA NÖRDÄMNEN (Tid: 1t 14m 02s)
Vi tar det kort om slice-of-life animen Konohana Kitan, och Lotta ger sin sanna åsikt om Thor: Ragnarok.


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcaster - Producentlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensent - Podcasterrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se