Nördlivs Avsnitt 148 – ”Ubåt utan Engelska!”

Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Maxx, Sara, Louise, Danny och Robb.

Avsnitt 148 på iTunes

I vårt etthundrafyrtioåttonde avsnitt så tas följande upp!


SPEL I FOKUS (Tid: 0t 02m 35s)
Vi får höra från Louise som har spelat Blaster Master Zero, en klassiker nu omgjord för att kunna spelas på mer moderna konsoler. Robb har även provat på det lilla indie spelet Tales Across Time, här får vi djupgående information så som bara han kan ge.

NYHETER (Tid: 0t 20m 38s)
Vi tar upp att TV och dataspels missbruk klassas nu som en sjukdom enligt världshälsoorganisationen WHO, samt att Apple’s Appstore tvingar nu utgivare att ange procenten chans man har att få ett föremål från lootboxes om de går att köpas för riktiga pengar.

VECKANS DISKUSSION (Tid: 0t 41m 28s)
JRPG! Spelen som fick oss att upptäcka genren, och vilka guldkorn kan vi tipsa om?

ÖVRIGA NÖRDÄMNEN (Tid: 1t 42m 45s)
Här tas det upp en par goda minnen från Stargate SG-1 och vi från ta del av Saras åsikter om Black Mirror.


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcaster - Recensentmaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Recensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Recensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonSkribentemil@nordlivpodcast.se