Nördlivs Avsnitt 144 – ”Vad fan är en Bitcoin?!”

Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Robb, Louise, Erik, och Carl.

Avsnitt 144 på iTunes

I vårt hundrafyrtiofjärde avsnitt så tas följande upp!


SPEL I FOKUS (Tid: 0t 03m 38s)
Spelen som tas upp i dagens avsnitt är Rainbow 6 Siege och Telltales The Walking Dead.

NYHETER (Tid: 0t 22m 14s)
Vi tar denna vecka upp lite smått om hur Steam nobbar Bitcoin, Netflix utvecklar ‘välj ditt eget äventyr’ show för vuxna, Ben Affleck inte längre Batman, och att Tarantino potentiellt kommer göra Star Trek.

VECKANS DISKUSSION (Tid: 0t 42m 54s)
Trollning i spel! – Det elakaste du gjort i ett spel! (Mot en riktig spelare)

ÖVRIGA NÖRDÄMNEN (Tid: 1t 16m 38s)
Slutligen tar Carl upp krigsfilmen Okänd Soldat.


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör/Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se