Nördlivs Avsnitt 135 – ”Inhumans är rent ut sagt inhumant!”

Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Carl, Fredrik, Max, Lotta och Louise!

Avsnitt 135 på iTunes

I vårt hundratrettiofemte avsnitt så tas följande upp!


SPEL I FOKUS (Tid: 0t 03m 39s)
Carl och Fredrik pratar om Star Wars: Battlefront II betan (2017) och Max är lyrisk kring Killer Instinct.

VECKANS DISKUSSION (Tid: 0t 23m 43s)
Hur håller man sina spel vid liv och vilka utvecklare anser vi är bäst på att hålla liv i sina spel?

ÖVRIGA NÖRDÄMNEN (Tid: 0t 50m 45s)
Denna vecka snackar Louise och Fredrik om Marvel’s Inhumans, Calle om WWII in color och slutligen blir det animesnack om tv-serien ”Made in Abyss”

LYSSNARMAIL (Tid: 1t 12m 02s)
Lite kort om Nintendos HD remakes!


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial media manager - Spelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se