Nördlivs Avsnitt 124 – ”E3, E3 & åter E3!”

Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Fredrik, Robb och Danny.

Avsnitt 124 på iTunes

I vårt hundratjugofjärde avsnitt så tas följande upp!


E3 I FOKUS
Vi går igenom de olika E3-showerna, EA, Microsoft, Bethesda, PC Gaming Show, Ubisoft, Sony och Nintendo. Hur var respektive show, och gav de mycket mersmak?

Vi går även senare igenom vilken show som var mest underhållande/tråkig! Utöver det så tar vi givetvis med även spelen som var största besvikelserna och som vi ser fram emot mest!

Segment för segment:

EA (Tid: 0t 01m 50s)

Microsoft (Tid: 0t 14m 03s)

Bethesda (Tid: 0t 26m 23s)

PC Gaming Show (Tid: 0t 29m 50s)

Ubisoft (Tid: 0t 33m 43s)

Sony (Tid: 0t 40m 39s)

Nintendo (Tid: 0t 45m 15s)


Vilken show gav mest? (Tid: 0t 48m 15s)

Största besvikelserna! (Tid: 0t 57m 54s)

Vilka spel såg bäst ut/var intressantast! (Tid: 1t 09m 46s)

Helt enkelt ett späckat upplägg med E3 upp över öronen!


Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

 

 

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Tillbehörs- och Spelrecensent - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial media manager - Spelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundSpelrecensent - Podcastererik@nordlivpodcast.se