Nördliv! – En podcast med fokus på spel, men även inslag av andra nördiga ämnen.

Medverkande denna gång är: Carl, Danny , Fredrik, Lotta, Max och Robb

Avsnitt 100 på iTunes

I vårt hundrade avsnitt så snackar vi GOTY och jubileum!

SPELÅRET I FOKUS (Tid: 0t 04m 38s)
I denna del tar vi upp några av de nyheter som färgade året. Vad stod ut i nyhetsväg under 2016 för oss individuellt?

VÅRA PERSONLIGA TOPP LISTOR! (Tid: 0t 35m 00s)
Vilka spel var bäst för oss personligen! Gänget går igenom de spel som utmärkt och varför!

NÖRDLIV TOPPLISTA! (Tid: 0t 55m 58s)
Här kommer då den batalj, där vi ska kora årets bästa spel! Det blir duster mellan medlemmar och flygande argument för vilket spel som förtjänar att platsa på Nördlivs Topp 10 lista 2016! Minimalt med snack om ost tack och lov!

SKAMLISTAN (Och några speciallistor) (Tid: 2t 18m 38s)
Vilka spel missade vi att ens plocka upp? Det tar vi upp här helt enkelt. Men även några speciallistor såsom värsta bajsmackan och årets största besvikelser. Högst personligt och bra mumsigt!

JUBILEUM! Tid: 2t 36m 11s)
Detta är vårt hundrade avsnitt och vi ser tillbaka lite på vart vi kommer ifrån och vad som faktiskt hänt på två år. Både till oss individuellt men även för podcasten/sajten i stort.

AVTACKNING & AVSLUT! Tid: 3t 21m 01s)
Vi vill tacka en hel drös människor och företag för att möjliggjort så mycket av det vi åstadkommit under 2016. Därför tar vi en kort bit här att berätta vilka dessa är, och vad det betyder för oss! Sen slänger vi in handduken för 2016!

Ni finner länkar till andra platser som Nördliv huserar på Steam, YouTube, Twitch, Facebook, Hipcast & Twitter. Dessa länkar ser ni här på vår hemsida!

Skriven av: Redaktionen

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör/Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se