VRChat är helt galet!!

Istället för att gå ut på krogen och träffa folk så kan nördarna sitta inne i VRChat och träffa liksinade.

För de som inte vet vad VRChat är.
Det är ett gratis spel på Steam där du går runt i förstapersonsvy och talar med andras avatarer.
Om man har ett VR-headset så kan man plocka upp föremål, så som pennor du kan rita med eller vapen du kan skjuta.
Alla modeller och föremål samt områden du kan besöka går alla att importera egna och göra själv.

Det kan bli ett par väldigt konstiga och magiska upplevelser som att Picachu, masterchef och en anime tjej sitter och diskuterar allvarlig 3d modellerings konversation i en bar medans Mario serverar drinkar.

Det går även att spela utan VR-headset, men det begränsar vad du kan interagera med i miljön.

Är detta framtidens plats där nördar kan komma för att umgås med varandra eller är det för konstigt? 


Vad tycker du om denna nyhet? Skriv i kommentarsfältet nedan, eller maila dina tankar till oss på info@nordlivpodcast.se.

Skriven av: Maxx Löfström

Email maxx@nordlivpodcast.se Twitter @Xhephon_ Producent / Ljudtekniker / Podcaster

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör/Ansvarig Utgivare - Podcasterfredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Recensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmProducent - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerPodcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenPodcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySocial Media Manager - Recensent - Podcastersara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonRecensentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseRecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundPodcastererik@nordlivpodcast.se
Emil JohanssonRecensent - Skribentemil@nordlivpodcast.se