Nördliv på YouTube

Nördliv Podcast ger ”Spelsessions”

Spelsessioner där syftet är att visa upp en kort bit av spel, såväl ”Veckans spel” men även många andra titlar.

Ett bra tillfälle att se oss spela och se oss diskutera spelet i fråga.
Även allmänt nördsnack kan komma att förekomma!

Klicka här för att komma till YouTube spellistan med alla ”Spelsessions”


Nördliv Podcast ger ”Spelsession med Ice”

I detta segment hör och ser ni far och dotter spela ( och även övriga Nördliv medlemmar eller gäster från och till ).

Fredrik och hans dotter Ice tar sig an en mängd olika spel, och du får inblick vad generationsskillnad kan resultera i för åsikter.

Snack om allt, från spel till andra nöjen i livet!

Klicka här för att komma till YouTube spellistan med alla ”Spelsessions med ungen”


Nördlivs Podcast ger ”En titt på…”

”En titt på…” är där Nördliv spelar tillsammans eller själva, och pratar om det mesta!
Till skillnad från Spelsessionerna, så kan snacket handla om vad som helst. Liknande ”Lets plays”.


Nördlivs Podcast ger ”Ren Gameplay!”

I dessa delar så släpper vi ren gameplay. Dvs video på spel utan snack och diskussioner. Bra för de som vill få en oavbruten insikt på hur ett spel ser ut och verkar kännas.


Nördlivs Podcast ger ”En Studie i Spel”

I dessa specialavsnitt tar vi upp specifika områden inom spelhistoriken; det kan vara allt från hela genrer, specifika speltitlar eller franchises. Vi fördjupar oss i dessa ämnen både vad gäller ämnets historia och påverkan på oss men även vad vi tror om framtiden för sagda ämne.

Vilket nu finns i iTunes & Youtube!

Vill ni fortsätta diskussionen om detta ämne, klicka då här för att komma till Steam diskussions forumet.

Hitta oss på iTunes.

Klicka här för att komma till YouTube spellistan med alla ”En Studie i Spel” avsnitt

Har ni ämnen som Ni vill höra tas upp i ”En Studie i Spel”

Nå oss då på info@nordlivpodcast.se eller skriv här!


Prenumerera på oss på Youtube och även på iTunes på podcasten Nördliv!

Inga kommentarer ännu.

Lämna En Kommentar

Medlemmar

Fredrik OlssonChefredaktör - PR - Podcaster - Tillbehörs- och Spelrecensent - Ansvarig Utgivarefredrik@nordlivpodcast.se
Danny LarsenRedaktionschef - Logistikansvarig - Podcaster - Spelrecensentdanny@nordlivpodcast.se
Max LöfströmRedaktionschef - Ljuddesigner - Podcastermaxx@nordlivpodcast.se
Lotta LeissnerRedaktör - Podcasterlotta@nordlivpodcast.se
Robb LarsenWebbplatsansvarig - Spelrecensent - Podcasterrobb@nordlivpodcast.se

NÖRDLIV

Vi ger er recensioner, krönikor, podcasts, guides och mycket mer. Allt för att ni ska kunna få en bättre inblick i spel/tillbehör/hårdvara och andra nördiga spörsmål.

Häng gärna med Nördliv, i deras podcast som kommer ut på iTunes varje söndag.

Medlemmar

Carl HolmerRedaktör - Tillbehörs- och Spelrecensent - Podcastercarl@nordlivpodcast.se
Sara WinoySpelrecensent - Skribentsara@nordlivpodcast.se
Robert JonssonSpelrecensent - Skribentrobert@nordlivpodcast.se
Ependyma LouiseSpelrecensent - Podcasterlouise@nordlivpodcast.se
Erik HöglundSpelrecensent - Podcastererik@nordlivpodcast.se